אינטלי טיימס

צל"ש ראש אמ"ן ליחידה 504 על מבצעים חשאיים

0 818

ראש אגף המודיעין, אלוף הרצי הלוי, העניק השבוע ציון לשבח ליחידה 504, על מספר מבצעים חשאיים של היחידה בין השנים 2016-2017.

היחידה המובחרת באגף המודיעין, אחראית על הפקת מודיעין ממקור אנושי במגוון שיטות, תוך התאמת יכולותיה לאתגרים המשתנים. היחידה אחראית על הפעלת סוכנים מחוץ לגבולות מדינת ישראל ונותנת מענה ראוי לאתגרים מודיעיניים ולמגוון משימות המוטלות עליה על ידי אמ״ן וצה״ל.

אנשי היחידה מפיקים מידע קריטי על האויב, אשר משמש פעמים רבות בסיס לתכנון מבצעים צבאיים.

״צל״ש אנו נותנים כשאנחנו רוצים לשבח, פשוטו כמשמעו", אמר ראש אגף המודיעין, אלוף הרצי הלוי בטקס, "כשאנחנו רואים עשייה לא רגילה, שמתגברת על מכשולים, בעיות ודברים לא צפויים. העשייה של 504 מרשימה מאוד. היחידה ציידה את ארגז הכלים שלה ביכולות שונות ומגוונות, והיא יחידה מקצועית, יוזמת, אחראית שחושבת יצירתי ומביאה פתרונות מיוחדים לבעיות מורכבות״.

"הצל״ש הוא ביטוי הערכה לכל העוסקים במלאכה", הוסיף מפקד היחידה, אל"ם ת', "לאנשי היחידה וגם לשותפים הרבים באמ״ן, בצה״ל ובקהילת המודיעין, שמסייעים, תומכים ועובדים אתנו כתף אל כתף. מבקש להודות לראש אמ״ן על הגיבוי ותמיכה לכל אורך הדרך".

כוח משולש: סוכן, מפעיל ולוחם

הצלחת כל משימת הפעלת סוכנים ביחידה, מהקטנה ועד המסובכת ביותר, תלויה בשלושת הגורמים שמשתתפים בה – הסוכן, המפעיל והלוחם. מה תפקידו של כל אחד מהם?

סוכן: הסוכן הוא המשאב החשוב ביותר. הוא האדם אשר נמצא "בצד השני" ומעביר את המידע המודיעיני. על הסוכן לעשות זאת מבלי לעורר חשד, ומבלי שאף אדם בסביבתו ידע מה תפקידו האמיתי, שמא ייחשף וילכד.

מפעיל: קצינים לתפקידים מיוחדים (קת"מים), הם ליבת היחידה. הם אלו שמגייסים את הסוכנים ומפעילים אותם –  כל קת"ם אחראי על מספר סוכנים, אותם הוא פוגש ומתדרך לגבי המשך הפעילות והמידע המודיעיני אותו יש להשיג.
הקשר בין מפעיל לסוכן מיוחד במינו, קשר אישי ולא רק מקצועי בלבד, אשר נמשך לעתים שנים רבות. הקשר בנוי על הרבה מאוד אמון, בגלל הסכנות הרבות, לשני הצדדים, אשר כלולות בכל מבצע.

לוחם: כמו שני הגורמים האחרים, גם הלוחמים מאותרים בקפדנות רבה טרם גיוסם לתפקיד מיוחד זה. הם עוברים טירונות בחטיבת גולני והכשרה פנימית ביחידה, אשר כוללת לחימה בטרור ופעילות חשאית, בארץ ובחו"ל.

לוחמי היחידה מלווים כל מבצע, בכל גזרה, ותפקידם לדאוג לביטחונם של הסוכן, המפעיל ובטחון המבצע – שיישאר בגדר סוד מוחלט. הלוחמים לא מסתפקים בליווי המפגשים ואבטחתם, אלא בונים מבצע שלם סביבם – מבדיקת השטח ווידוא כי אף אחד לא עוקב אחר הסוכן, דרך אבטחת המפגש ועד תיאום דרכי התקשורת לקביעת המפגש הבא.

error: Content is protected !!