אינטלי טיימס

אוקראינה: נספחים צבאיים משגרירות איראן בקייב נתפסו על חם כשברשותם חלקי טיל שיוט רוסי עם תכניות הייצור

2,243

ארבעה ימים לתוך 2018, שני דיפלומטים איראנים משגרירות איראן בקייב, נתפסים "על חם" ע"י סוכני שירות הביטחון האוקראיני (SBU) לאחר שהעמיסו למכוניתם, חלקי טיל שיוט רוסי מתקדם מדגם KH-31 שקנו בשוק השחור כחלק מ"מבצע עוקץ" שנועד לסכל הברחת אמל"ח.

בתמונות מהמעצר ניתן לראות את תא המטען הפתוח של הרכב כשהוא עמוס בחלקי הטיל ואת זיהויים של השניים כשאחד מהם הוא עבדי ביאן, הנספח הצבאי בשגרירות איראן בקייב. בעקבות המעצר, גורשו השניים בחשאי חזרה לאיראן.

 

הטיל, KH-31 הוא טיל שיוט במהירות של כ-4 מאך המיועד לתקוף כלי שיט ממרחק של קצת יותר מ-100 ק"מ (בהתאם לגרסה).  הטיל מותאם לשיגור ממטוסי סוחוי המצויים ברשות חיל האוויר האיראני.

הערכה היא כי הסוכנים האיראניים רכשו את הטיל עם תכניות הייצור במטרה שהתעשייה הצבאית האיראנית תוכל לייצרו בגרסה מקומית כפי שהסינים מייצרים ברישיון כבר משנת 2005.

בשנת 2005 ציטט העיתון "פייננשל טיימס" את התובע הכללי האוקראיני, סביאטוסלב פיסקוּן, שהודה כי 12 טילי שיוט נמכרו לאיראן, ו-6 טילים לסין, כולם מסוג X-55 (הידועים גם בשם AS-15s), אך הבהיר כי לא מדובר בייצוא אוקראיני רשמי, אלא בגורמים עברייניים שהבריחו את הטילים. עוד צוין באותה עת כי הטילים סופקו ללקוח ללא ראשי הנפץ הגרעיניים שהם מסוגלים לשאת.

Comments are closed.

error: Content is protected !!