אינטלי טיימס

באיראן מאותתים: הזרוע הארוכה של משמרות המהפכה תנקום את חיסול אנשיה בסוריה

1,703

יועצו של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, עלי אכבר וליאתי, איים  כי "הפשע הישראלי לא יישאר ללא תגובה" וזאת בעקבות המתקפה על המפקדה האיראנית בבסיס חיל האוויר הצבאי "טיאס" שבסוריה, המיוחסת לישראל.

במתקפה אתמול נהרגו לפחות שבעה קצינים ומהנדסים איראניים שהשתייכו למערך הכטב"ם והאוויר שפרסה איראן בסוריה תחת הפיקוד של "כוח קודס".

עלי אכבר וליאתי היה בין הבכירים האיראנים שנקשרו להחלטה שקיבל המנהיג העליון חמינאי להוציא לפועל באמצעות "כוח קודס" והחיזבאללה את פיגוע התופת בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה ביולי 1994 שבו נספו 85 בני אדם ומאות אחרים נפצעו.

האיום  של משרד החוץ האיראני הבוקר מאותת כי איראן עלולה לפתוח בקמפיין פיגועים כנגד יעדים ישראליים ברחבי העולם כפי שתכננה לבצע בגיאורגיה, בולגריה, טורקיה, הודו, תאילנד ואזרבייג'ן, בין השנים 2008- 2012 כנקמה על מבצעי חיסול של מדענים איראניים ששויכו למוסד הישראלי. באותה עת, הוקם באיראן תחת אגף המודיעין של משמרות המהפכה, מערך מבצעים מיוחד המוכר מאז כ"יחידה 400".

ל"יחידה 400" משרדים ברחבי טהרן ובראשם מטה היחידה בקומפלקס בטחוני השייך לאגף המודיעין של משמרות המהפכה, הממוקם בפאתי מזרח טהרן.

היחידה כפופה למפקד "כוח קודס" (רב-אלוף) קאסם סולימאני וסגנו, תת-אלוף איסמעיל קהני ומנוהלת על ידי תת-אלוף חאמד עבדאללהי, ראש אגף המבצעים בכוח "קודס" וסגנו מג'יד עלוי, סגן שר המודיעין לשעבר.

חאמד עבדאללהי מוכר כמי שצמח בכוח "קודס" האיראני מתפקידי שטח בעיראק ובמדינות אפריקה ועד לתפקידו הנוכחי. עבדאללהי היה גם בין המתכננים לפגוע בשגריר סעודיה בארה"ב באוקטובר 2011.

מג'יד עלוי, צבר גם הוא את ניסיונו המבצעי במסגרת כוח "קודס"האיראני, אולם מאוחר יותר הושאל למשרד המודיעין ועמד בראש האגף לתיאום מבצעי חוץ. בשנות ה-90 שימש כשמונה שנים בשליחות חשאית בערב הסעודית וסודאן עד שזהותו נחשפה וגורש. בתחילת שנות ה-2000 עבר לפעילות במשרד המודיעין האיראני, עסק בעיקר בחקירות וכראש זירת ארצות ערב היה אחראי גם לקשרים עם ארגון החיזבאללה. מאוחר יותר שימש כסגן שר המודיעין וכראש אגף התיאום של מבצעי החוץ עם זרועות המודיעין האחרים של איראן.

הם מדווחים ישירות למנהיג העליון, אייתוללה חמינאי באמצעות משרד מיוחד בלשכת המנהיג העליון.

"ועדת ראשי השירותים (רש"י) של האיראנים"

תוכניות הטרור לא יוצאות לפועל ללא אישור יחידת הביטחון במשרדו של המנהיג העליון חמינאי שעליה הופקד עד לאחרונה עלי אשגהר חג'אזי ("מחלקה 101"). התוכניות עוברות לדיון במועצה העליונה לביטחון לאומי, שלה תפקיד חשוב בקביעת המלצות לפעולה, ומשם מגיעות למועצה למבצעים מיוחדים. במועצה חברים חמינאי, נשיא איראן, שרי ההגנה והמודיעין, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי ונציג כוח קודס החבר במועצה העליונה. ההמלצות עוברות לטיפולה של תת-ועדה, שקובעת מי יהיה הגוף המוציא לפועל – כוח קודס ו/או מיניסטריון המודיעין, ומאותו רגע עובר תכנון המבצע למחלקה למבצעי חוץ מיוחדים. היא זו שתבחר את טקטיקת הפעולה ואת הגורמים המבצעים.

ככלל, פעילות "יחידה 400" מחולקת בין מספר אזורים גיאוגרפיים: אירופה, עיראק, אפגניסטן, הודו ופקיסטאן, לבנון, פלשתין, צפון אפריקה, אמריקה, טורקיה וחצי האי ערב. התשתיות האנושיות של הכוח נסמכות על סייענים ברחבי העולם, במיוחד על מהגרים איראניים ולבנוניים, אך גם על פליטים מעיראק, שזכו למקלט מדיני באירופה. ההפעלה נעשית בחסות מוסדות קהילתיים, ארגונים הומניטאריים ומשרדי תרבות. מחקר שפורסם בשנת 2008 בקונגרס האמריקאי, מעריך כי מטה הכוח מנהל למעלה מ-400 ארגונים ו”חברות קש”, המשמשים כיסוי לפעילויותיו המבצעיות.

אנשי החבלה של היחידה המשתייכים ל"כוח קודס" עושים על פי רוב שימוש במנגנוני נפץ תקניים לצד ייצור חומרי חבלה במדינת היעד באמצעות רכישה או הברחת דשנים כימיים המשמשים לייצור מטעני התופת.

משרד החוץ האיראני מספק מסווה דיפלומטי לפעילותם של אנשי המודיעין ופעילי הטרור ומסייע במתן תיעוד (דרכונים, ויזות וכ'), ובהעברת ציוד ואמצעי לחימה באמצעות הדואר הדיפלומטי. דיפלומטים איראניים המוצבים בנציגויות האיראניות עוסקים גם באיסוף מידע מודיעיני ובמעקב אחרי יעדים שאיראן מתכננת לבצע פיגועים נגדם.

היות וקמפיין טרור בחו"ל דורש תקופת הכנה ממושכת של איסוף מודיעין ובניית תשתיות, הסכנה כעת היא שאיראן תתמקד בניסיון להוציא לפועל פיגוע דרך הגבולות המשותפים עם ישראל באמצעות ארגוני "פרוקסי" שתחת חסותה קרי אנשי מליציות עיראקיים שעלולים להסתנן דרך גבול ישראל עם סוריה או ירדן, ארגונים שיעיים שיפעלו לפגע בחיילים דרך רצועת עזה או ארגונים פרו איראניים שאיראן מטפחת בגבול הצפון מלבד החיזבאללה ובהם החזית העממית, הג'יהאד האסלמי ופלגים פלסטינאיים אחרים.

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!