אינטלי טיימס

גילויים חדשים: סוכן המודיעין האיראני ממזימת הטרור בדנמרק והקשר המפתיע לשר הדגה בממשלת נורווגיה וחברתו

1,371

ב-28 בספטמבר 2018, התמודדה דנמרק עם מחזה לא שיגרתי הלקוח כאילו מסרטי "מת לחיות", כאשר עשרות רכבי משטרה, כוחות ללוחמה בטרור, כלבי גישוש על הקרקע ומסוקים באוויר, ניהלו מרדף אחר רכב פרטי בעל לוחיות רישוי שוודית. לצורך כך, נסגרו בהפתעה הגשרים המחברים בין המדינה לשוודיה ונורווגיה, וכן נעצרו גם תנועת הרכבות והמעבורות אל וממדינות שכנות נוספות כמו גרמניה.

התראה מהמודיעין הישראלי:
ההחלטה הדנית על המרדף התקבלה בעקבות נוהל "פצצה מתקתקת", שהוכרז במדינה בעקבות התראה שהועברה לביון הדני על ידי המוסד הישראלי והצביעה על הכוונה של המודיעין האיראני לפגע בראשי תנועת אופוזיציה הפועלת על אדמת דנמרק .

בעקבות ההתראה, התנהל מרדף אחר רכב שעשה את דרכו משוודיה לקופנהגן כשעליו אמצעי חבלה. בשל העובדה כי אחד מחברי התא מתגורר בנורווגיה, וכי נתיב הנסיעה עובר בשוודיה, נדרש המודיעין הדני לפעול גם מול סוכנויות הביון של נורווגיה ושוודיה. בישראל דווח מאוחר יותר כי ברכב היו שלושה אזרחים איראנים.

ב-21 באוקטובר 2018, נחשפה הפרשה לכלל הציבור, כשאיראני בן 39 בעל אזרחות נורווגית נעצר בש.ת. בגטבורג לאחר שחזר מביקור בטהראן. הוא הואשם בהקמת תשתית מודיעינית ובהשתתפות בניסיון התנקשות, אך תמונתו ופרטיו טרם נחשפו באופן רשמי.

מבדיקה שערכה מחלקת "סיכול-טרור וריגול" ב"מועצה הלאומית של האופוזיציה האיראנית", עלה כי הסוכן האיראני הוא עובד בשגרירות איראן בשם מוחמד דאוד-זאדה לולוי. דאוד-זאדה, כך התברר, "הוקפץ" לקופנהגן במטרה לאסוף "מודיעין לפני מבצע" על משרדי ובתי פעילי "תנועת המאבק הערבי הבדלני לשחרור אחוואז" בדנמרק, ושתמונותיהם נמצאו בחיפוש בדירתו. המידע שאסף נועד להכין את הקרקע למבצע חיסול של בכירי התנועה המתגוררים בעיר רינגסטד, מדרום-מערב לקופנהגן, ומנהלים משם את המשרד הדני של התנועה, וזאת בתגובה לפיגוע שהארגון ביצע ב-22 בספטמבר בעת מצעד צבאי בעיר אחוואז שבאיראן.

לפני מספר ימים, חשף הבלוג "אינטלי טיימס", במסגרת תחקיר משותף עם "כאן 11", כי במהלך אירוע לכבוד "יום הנורוז" שנחוג בשגרירות האיראנית באוסלו במרץ 2018, נצפה אותו סוכן שנעצר, בשורה אחת עם שר הדגה הנורווגי, פר סנדברג בן ה- 58, חבר מפלגת הקידמה, וחברתו האיראנית, בהארה לטנס, בת 28 ומלכת יופי לשעבר.

קטע הוידאו המתעד את האירוע קושר לראשונה בין הסוכן והשגרירות האיראנית באוסלו  לסביבתו של השר הדגה וחברתו הצעירה שכיכבו אף הם בפרשה ביטחונית שנחשפה באוגוסט השנה ונקשרה לאיראן.

במסגרת התחקיר, עלה בידי "כאן 11" לראיין בכירים בישראל שאישרו כי השר הנורווגי היה כנראה יעד ל"גיוס או שיטוי" של המודיעין האיראני. בעקבות פרסום התחקיר גם בתקשורת הנורווגית, התראיין השר ודחה כל היכרות בינו לבין הסוכן האיראני שעימו תועד בשורה אחת וטען כי מדובר ברכילות מרושעת כלפיו וכלפי חברתו, המופצת שלא לראשונה, במטרה לסלקו מהחיים הציבוריים.

בעקבות טענות השר, מגלה תחקיר הבלוג, כי התמונה הבעייתית שהצטיירה מאותו תיעוד בשגרירות האיראנית, היא איננה היחידה שקושרת את השר וחברתו לסביבתו של סוכן המודיעין האיראני שלצידו תועדו.

בהארה לטנס, בת הזוג של השר, יסדה בינואר 2018 חברת יבוא-יצוא בשם "B&H General Trading" העוסקת בקידום קשרים מסחריים ותרבותיים בין איראן לנורווגיה לצורך יבוא מזונות וגז טבעי מאיראן ויצוא טכנולוגיות שנרכשות בנורווגיה לאיראן.

במסגרת התחקיר, נחשף תיעוד מהרשת החברתית של בת הזוג המצביע כי ניהלה קשרי חברות, ואולי אף קשרי עבודה, מול גורם שהועסק כ"יד ימינו" של הסוכן האיראני ביהול אחת מהעמותות שהקים, ועוסקת בעניינים הקשורים לקשרי הסחר עם איראן.

מה ידוע על הסוכן האיראני:
האיראנים מנהלים מבצעי מודיעין וטרור באמצעות שני גופים: משרד המודיעין האיראני ו"כוח קודס", הפועלים במסגרת יחידת ביצוע אחת. המופקדים על המודיעין המקדים ופריסת התשתיות הם ראשי תחנות הממוקמים במדינות היעד, או במדינות שכנות, בעודם מסתתרים תחת הפעילות הדיפלומטית של איראן. חלק ניכר מ"התאים הרדומים" שהאיראנים פרסו באירופה הם איראניים שהיגרו או נמלטו מאיראן כפליטים, וגויסו ע"י המודיעין האיראני בעבור תמורה כספית או דרך איומים הקשורים למשפחה שהשאירו באיראן.

דאוד-זאדה, סוכן המודיעין האיראני שנעצר, היגר לנורווגיה כבר בשנת 2008, ומתוקף הצהרתו על מעמדו כפליט, קיבל מעמד של תושב קבע. בדיקת הבלוג מגלה כי למרות שהוכר כפליט שאינו יכול לחזור לאיראן, המשיך דאוד-זאדה לעבוד מול חברות איראניות ממשלתיות, ואף לבקר באיראן בחשאי דרך טיסות שביצע משדה התעופה בגטבורג, שבדיה. על פי אמנת ז'נבה וחוקי נורווגיה, נסיעה לאיראן עלולה הייתה לבטל את מעמדו כתושב קבע.

דאוד-זאדה ביסס את הכיסוי התעסוקתי שלו, והחל לעבוד בנורווגיה כאיש תמיכה טכנית בשתי חברות מקומיות. בפרופיל המקצועי שהעלה ברשת החברתית "Bayt.com", הגדיר עצמו כ"אנליסט מחשבים". אותו פרופיל חשף כי עד שנת 2013, עבד בחברת תכנה איראנית המנהלת פרויקטים בתחום מערכות תקשורת ואיסוף מודיעין עסקי (BI) עבור התעשייה האווירית של איראן, הכפופה למשרד ההגנה האיראני. עוד עלה, כי באותה שנה נקשר גם לפרויקט מחשוב "קונסולרי" במשרד החוץ האיראני שביצע במסגרת חברת תכנה בשם "Parsia Software". נראה שאז הוא הוצב לראשונה בשגרירות איראן באוסלו, ועבד כראש צוות האינטרנט של השגרירות האחראי על פיתוח יישומים ואתרי אינטרנט.
מהו אותו פרויקט "קונסולרי"? על פי האופוזיציה האיראנית, מערכות האינטרנט והתקשוב של השגרירויות האיראניות משמשות את המודיעין האיראני לצורך מחקר והעברת מודיעין.

בדיקה ברשם העמותות הנורווגי מגלה כי במקביל, נרשם כמנכ"ל במספר התאגדויות, ובהן: "מרכז הסחר של המדינות הנורדיות" ו"אגודת הידידות של איראן ונורווגיה". שתי ההתאגדויות נרשמו כפועלות בנכס פרטי הנמצא בכתובת שער נובל 5, אוסלו, במרחק 3 דקות הליכה מהשגרירות האיראנית. במסגרת פעילות העמותות, רכש דאוד-זאדה כתובת דומיין עבור אתר אינטרנט בשםwww.norwayiran.no , המיועד לקדם שת"פ עסקי, כלכלי, תיירותי ותרבותי בין שתי המדינות, ושייך עצמו לכתובת ג'ריקובין B93, אוסלו.

מסמכי העמותות מצביעים על כך שדאוד-זאדה ניהל את העמותות שהקים באמצעות שניים ממקורביו: מקומיים ממוצא איראני, שזוהו כגברת בשם מריאן גאריב, המשויכת לכתובת ג'ריקובין B93, אוסלו של אחת העמותות, ואדון יליד טהראן בשם פרביז שארקי, שמנהל מכון ספורט באוסלו המושך אליו מהגרים איראניים רבים.
לתמונה נכנס השר פר סנדברג, כשניתוח חשבון הפייסבוק של פרביז (Parviz K Shahraki), מראה כי ניהל קשרי חברות בפייסבוק עם בהארה לטנס (Bahareh Letnes)- לא אחרת מאשר בת זוגתו של שר בעודו בתפקיד.

במקביל, אותר גם חשבון פייסבוק (Norsk-Iransk forening) שהחל לפעול באפריל 2016 ונועד לתעד את העשייה הקשורה ליחסי הידידות בין איראן לנורווגיה. הסיקור בדף מתרכז בעיקר בפועלו של שר הדגה ובפעילותה של בת הזוג.

בת הזוג והקשר האיראני:

בהארה קיבלה תושבות נורווגית בשנת 2010 , התחתנה עם תושב מקומי שעסק בייצוא דגים, ולאחר מכן התגרשה ממנו. החיבור בין השר לאיראנית הצעירה החל לעורר עניין בקרב גורמי אופוזיציה איראניים עוד קודם לפרשת סיכול הטרור של המודיעין האיראני בדנמרק.

זה החל כשהאיראנית היפיפייה, הצעירה מהשר בכמעט 30 שנים, החלה ל"גרור" את השר לפעילויות ואירועים של השגרירות האיראנית. למעשה, מרגע שהחלה מערכת היחסים ביניהם, החל השר, שעד כה עסק בקמפיינים למניעת הגירה, להזדהות עם הקהילה האיראנית, להביע בפומבי דעות פרו-איראניות, ובמרכזם תמיכה בשימור הסכם הגרעין האיראני ועידוד הסחר בין שתי המדינות בניגוד לסנקציות האמריקאיות.

פעילות זו לא נעצרה שם. השר החל לבקר באיראן יחד עם בת זוגתו מבלי לידע את הגורמים הרשמיים. בנסיעתו השנייה, ביולי 2018, אף לקח עמו את הטלפון הנייד הממשלתי: טלפון מסווג, שחל איסור לשאת אותו בביקור במדינות זרות שאין לנורווגיה שיתוף פעולה ביטחוני עמן.

בנורווגיה החלו לעלות קולות לפיהם אותה צעירה שהגיעה לאיראן כפליטה, היא למעשה סוג של "נערת פיתוי" שמשטה בשר או מסייעת "בגיוסו" לצורך אינטרסים איראניים. עיסוקיו בנושאי סחר והגירה יכולים היו אולי לאפשר לאיראנים גישה למאגרי מידע אודות הקהילה האיראנית הגולה, לקדם סחר בטכנולוגיות דואליות ולהשפיע על מדיניות הממשל ביחס לסוגיות בינלאומיות הקשורות לאיראן.

בעקבות הפרשה, דרשה ראש ממשלת נורווגיה, אֶרְנַה סוּלְבֶּרְג, מהשר סנדברג להתפטר. רשויות הביטחון הוכנסו גם הם לתמונה כדי לבצע בדיקות אבטחה בטלפון ולחקור את קשריה האיראניים של חברתו. סנדברג פרש מהממשלה ומהמפלגה ב-13 באוגוסט 2018. הקשר האיראני של השר והקרבה שתועדה בינו לבין סוכן של המודיעין האיראני (שנחשף ונעצר), העלתה את החשד שהוא למעשה "נגרר" או "פותה" לסוג של מלכודת שטווה לו המודיעין האיראני.

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!