אינטלי טיימס

צה"ל החל במבצע לחשיפת ונטרול מנהרות טרור התקפיות של החיזבאללה בגבול הצפון

882

הלילה (שלישי) פתח צה"ל במבצע "מגן צפוני" לחשיפה ולנטרול מנהרות טרור התקפיות שחופר ארגון הטרור חיזבאללה לשטח ישראל. לצורך כך תגבר צה״ל כוחות בפיקוד הצפון ונמצא במוכנות גבוהה להתפתחויות, באם יתרחשו.

בדובר צה"ל הבהירו כי המבצע יילך ויתרחב בימים הקרובים והזהירו את ארגון החיזבאללה לבל יתקרב אל אזורי החישוף.
בצה"ל חשפו הבוקר כי משנת 2014 פועל צוות ייעודי משותף לאגף המודיעין ולפיקוד הצפון, שמוביל מאז את העיסוק המבצעי, הטכנולוגי והמודיעיני בסוגיית המנהור בזירה הצפונית. הצוות הביא לפיתוח ידע ויכולת נרחבים על פרויקט המנהרות ההתקפיות של ארגון הטרור חיזבאללה.

האפשרות שהחיזבאללה בונה מנהרות התקפיות בגבול הצפון עלתה בעקבות התכנית שפרסם החיזבאללה ב-2012 ל"כיבוש הגליל" ותלונות שהגיעו מתושבים, החל משנת 2013, על כך שהם שומעים קולות חפירה.

על פי צה"ל, בניגוד למנהרות שנחפרו מרצועת עזה, המנהרה שנחשפה בשיפולי כפר כילא ליד מטולה היא ללא דיפונים מבטון – אלא מסלע טבעי שבתוכו נחצבה. גובהה ורוחבה – כשני מטרים. יש בה מערכות אוורור, חשמל וצינורות. היא נחפרה בעומק של כ-25 מטרים.

בשנים האחרונות וכחלק מההיערכות למול איום זה, מומשה תוכנית הגנה ייחודית בגזרה הכוללת פעולות גידור ("אבן משתלבת"), מיצוק ("רקפת", "קטמון" ו"קטעיה") וחישוף ("105"). מטרתה של תוכנית הגנתית זו, היא למנוע מהאויב לממש את יכולת ההתקפה שלו.

המבצע בשליטה וביוזמה של צה״ל. תושבי הצפון התבקשו לשמור על שגרה. מספר מרחבים בסמוך לגדר המערכת הוגדרו כשטח צבאי סגור. ראשי רשויות עודכנו, צה״ל ימשיך לעמוד מולם בקשר.

Comments are closed.