אינטלי טיימס

חשיפה מלאה: כוח "רדואן" ופרויקט "כיבוש הגליל" של החיזבאללה.

4,748

בימים האחרונים עלה הקשר בין הייעודים המבצעיים של "כוח רדואן" לפרויקט המינהור ההתקפי של החיזבאללה שנחשף כעת לאורך גבול הצפון. חיזבאללה דואג לשמור על עמימות מוחלטת בכל הקשור ליחידות המיוחדות שלו ועל "כוח רדואן" כמעט שאין פרסומים רשמיים אולם תחקיר מקיף שערך הבלוג חושף לראשונה ובפירוט כיצד בנה החיזבאללה, לאורך השנים האחרונות בסיוע איראני, מערך תשתיתי, מודיעיני וצבאי לצורך מבצעים חודרים.

יחידות "כוח רדואן" הם הזרוע הביצועית של אותה תוכנית אולם הם רק מרכיב אחד בפרויקט שמנהל החיזבאללה כמענה התקפי אל מול ישראל. תחקיר "אינטלי טיימס" חושף כי פרויקט המנהור שנחשף נקשר ככל הנראה גם לשני גופים של החיזבאללה, האחד הוא ארגון "ג'יהאד אל בינאא" – העוסק בתשתיות הבינוי הצבאיות של הארגון בדרום לבנון והגוף השני היא "יחידה 133" המופקדת בשגרה על איסוף מודיעין ותכנון פעולות טרור בשטחי ישראל.

המבצע לסיכול פרויקט המנהור של החיזבאללה מגיע זמן לא רב לאחר חשיפת "מערך התצפיות" שפרס החיזבאללה לאורך גדר המערכת בצפון. הרשת שנפרסה נשענה על תשתיות אזרחיות שהקים ארגון "ג'יהאד אל בינאא" במסווה של עמותה פיקטיבית בשם "ירוק ללא גבולות" – עמותה העוסקת בפעולות לקידום חקלאות וסביבה, בניית חוות חקלאיות ופרויקטים לייעור דרום לבנון אולם בפועל התברר שהיא משמשת כיסוי לתצפיות מודיעין והסוואה טבעית של תשתיות צבאיות, חלקן תת קרקעיות המוכרות כ"שמורות טבע".

ארגון "ג'יהאד אל בינאא" עוסק גם ברכש של נכסים ובהם מבנים שהארגון מעוניין לעשות בהן שימוש מבצעי. הארגון מתוקף עיסוקו בבינוי, מפעיל גם מערכי שינוע ומפעלי בטון ולא מין הנמנע כי מפעל הבטון שבבסיסו נחפרה המנהרה ההתקפית היה חלק מאותם נכסים.

מהנדס החפירות של החיזבאללה נחשף:

לפני מספר ימים נחשפה זהותו של פעיל החיזבאללה שתועד על ידי מצלמת צה"ל בביקור במנהרה ההתקפית שנחשפה במדרונות הכפר כילא. את השם סיפק לתקשורת גורם ביטחוני וממנו ניתן היה לגשת לחשבון הפייסבוק וללמוד כי מדובר ב-עימאד פחס, ד"ר להנדסה מכנית שהעביר את שלוש השנים האחרונות על הציר בין טהראן לביירות. בתום ההכשרה מונה לשמש כמפקח על עבודות הבינוי של המנהרות. קודם לתפקידו האחרון, עסק על פי אותו גורם ביטחוני, בניהול הטכני של מערך התצפיות של הארגון. חשבון הפייסבוק קושר את המהנדס לאנשים ומשפחות המזוהות על המערכים הטכנולוגיים והמבצעיים של הארגון, בין השאר ניתן לזהות צעירים המוכשרים בפקולטה להנדסה אווירית של אוניברסיטת אמיר כביר ומתועדים בסדנאות לייצור מזל"טים. עוד עולים קשריו עם משפחות המזוהות עם "יחידה 133" ו"כוח רדואן" שעליהם נרחיב בהמשך.

פלוגות "רדואן":

לדברי צה"ל, תכלית הפעולה של החיזבאללה תהיה לשלוח את הפלוגות של "רדואן" על מנת לבצע פשיטה מקומית על יישובים או מוצבים בגליל, אך לא לכבוש אותם. הרעיון הוא בעיקר להעביר את המערכה לשטח ישראל גם אם לזמן קצר במטרה לזכות בהישג תודעתי שישפיע על המשך המערכה.

כוח "רדואן" היינו יחידת עילית ממוספרת של החיזבאללה המתמחה בלוחמה זעירה. את התפיסה המבצעית של היחידה גיבש בטרם מותו ובסיוע האיראנים, ראש המערכים הצבאיים של הארגון, עימאד מורנייה .

כוח "רדאון" הוקם על בסיס "יחידת תגובה מהירה" – יחידה ללוחמה זעירה שאנשיה שולבו במעגלי אבטחת האישים של החיזבאללה. כשמזכ"ל הארגון מחליט להופיע בפומבי, היחידה פורסת מחסומים, ממקמת צלפים בנקודות שולטות ולוחמיה מוכנים לכל תרחיש גם באמצעות ניוד מבצעי מהיר כדג' אופנועים (בדומה ליחידה הטקטית של מג"ב).

אנשי הכוח נצפו לראשונה בשנת 2014 בעת האירועים לציון יום העשורא כאשר הם מאבטחים ביקורי אחמ"ים מארגון החיזבאללה. רמז לסיוע האיראני ניתן לזהות בציוד הייעודי של אנשי היחידה ובהם גם אמל"ח שמיוצר על ידי התעשייה הצבאית האיראנית.

מי שמוביל את בניין הכוח של היחידה הוא היית'ם עלי טבאטבאי, מפקד שטח בכיר בחיזבאללה, ממעגל מצומצם של אנשי מבצעים שליוו את רמטכ"לי הארגון, עימאד מורנייה ומוסטפה בדר אלדין עד לחיסולם.

שם המשפחה טבאטבאי הוא במקורו פרסי ומעיד על הקשר האיראני של הוריו שעברו להתגורר בלבנון. זו הסיבה שזוהה לא פעם כקצין איראני בשם עלי ראזה טבאטבאי. בשנים האחרונות נשלח טבאטבאי וכוח מצומצם מהיחידה לתימן בכדי לסייע לכוחות החות'ים בהדרכה וייעוץ צבאי. טבאטבאי נחשב למומחה בהכשרת יחידות ללוחמה זעירה. את רוב ניסיונו רכש במכללות הצבאיות של משמרות המהפכה ובניסיון המבצעי שרכש לאורך השנים בדרום לבנון ולאחרונה בגזרת סוריה.

את הכשרת הכוח מנהל החיזבאללה באמצעות שת"פ עם "יחידת סאברין" – יחידת קומנדו איראנית למבצעים "חוצי גדר", שהוצבה בלבנון ובסוריה לצד כוחות "רדואן" של החיזבאללה. "רדואן" מונה כ-2,500 לוחמים מיומנים ומפקדי השטח של היחידה הם בדרך כלל בוגרי מערך האבטחה של נסראללה. עימאד מורנייה, שעל שם הקוד שלו (חאג' רדואן) נקרא הכוח, היה ממקימי יחידת האבטחה של נסראללה ובהמשך התקדם לתפקידי פיקוד בכירים במערכי המבצעים של הארגון. בנו ג'יהאד, עבר מסלול דומה ושירת ביחידת התגובה המהירה של מערך האבטחה של נסראללה.

חברו במערך האבטחה היה לא אחר מאשר ג'וואד נסראללה, בנו של מזכ"ל החיזבאללה.

תהליך הגיוס וההכשרה היינו קפדני ביותר ומתבסס על איתור צעירים משכילים, רובם בנים למשפחות המזוהות עם הארגון. אנשי היחידה עוברים הכשרות שונות ובהן: לוחמה בטרור, ניוד מבצעי על טרקטורונים ואופנועים, הטסת כלי רחיפה, קורסי צניחה (באיראן), צליפה, לוחמת גרילה ויכולות חדירה מהים. ישנן עדויות לכך שהלוחמים של היחידה עוברים גם סדרות מילוט ושבי.  אפשר לומר שההפעלה המבצעית של הכוח היוותה השראה ל"כוח הנכבה" שהקים החמאס בעזה.

ג'יהאד בחר להתקדם במסלול הפיקודי של 'כוח רדואן' וג'וואד השתלב בהמשך דווקא במערך הפעלת הסוכנים של יחידה 133, אולי בגלל קשריו  לעלי חמוד נסראללה, בכיר ביחידה. במסגרת התחקיר עלה כי המשימה הצבאית שלקח על עצמו ג'יהאד מורנייה בגולן נשענה כנראה על תשתיות שרכש עבורו בגולן סאמיר קונטר (במסגרת יחידה 133) בזכות קשריו עם הקהילה הדרוזית.

מי שנבחר לשמש כקצין המודיעין לצידו של מורנייה היה מוחמד (עלי חסן) אבו חסן בן ה-30, מומחה לטכנולוגיות מידע, GPS וחישה מרחוק, שהתמחה בהכנת "תיקי שטח" על מטרות שישמשו בעתיד כיעדים.

ב-13 בינואר עוד הספיק אבו חסן לסקור בחשבון הפייסבוק שלו, את הניסיון ההיסטורי של החיזבאללה לכיבוש מוצב צה"ל בנבי סוג'וד תוך ירידה לפרטי המוצב, תצלומים בעת בנייתו, שמות הקצינים בבסיס והחיילים מחטיבת הצנחנים שנהרגו במהלך הקרב. סביר להניח כי היה זה סוג של עוד "מודל למידה" לקראת הדבר האמיתי, תקיפה מוצלחת של מוצב ישראלי.

בצילומים שנחשפו לאחר מותו, תועד אבו חסן בעת שהוצב בכוח התגובה המהירה של "כוחות רדואן". תיעוד יותר רלוונטי שלו נחשף מפעילות שטח צבאית (אולי בגולן) כשהוא מזין נקודות ציון במסוף דיגיטלי נייד ובוחן גם צילומי לוויין שהוצגו לו, תמונה זו מלמדת על תפקידו המיוחד בהתארגנות.

הקשר בין "יחידה 133" ל"כוח רדואן":

בפברואר 2015, לאחר חיסול הצוות של ג'יהאד מורנייה וקצין איראני בכיר בקוניטרה, הוחלט בטהרן כי יש לאפשר לפעילי היחידה לבצע פיגוע נקמה באמצעות ירי טילי "קורנט אל עבר סיור של צה"ל. למבצע ניתן שם הקוד "פעולה נקייה" והמקום שנבחר לתגובה היה אזור חוות שבעא (גזרת הר דב ).

ב-16 נובמבר 2015, נהרג במהלך שירותו בסוריה, אבו פאדי עטאיא, צלם שטח של ערוץ "אל מנאר" שעסק בפועל במשימות איסוף מודיעין. עטאיא זוהה כקרובו של מוחמד עטאיא, מפקד יחידה 133 – אחת מהיחידות הממודרות של מערך המבצעים המיוחדים של החיזבאללה. מטרתה של יחידה 133 לקדם פיגועי טרור בישראל דרך הכפרים בדרום לבנון, גיוס פעילים מהגדה המערבית, הקמת תשתיות לפיגועים בחצי האי סיני, שילוח פעילים דרך ירדן ולאחרונה בניסיון להקים תשתית טרור בכפרי הדרוזים בגולן. היחידה נעזרת בסוחרי סמים לבנוניים מול מבריחים ישראליים, כפי  שנעשה בקיץ 2012, בעת שהיחידה עשתה שימוש בסוחרי סמים מקרב ערביי ישראל על מנת להבריח מנגנוני הפעלה למטעני תופת  שיועדו לשמש לפיגועים בתוך ישראל.

לאחר מותו של אבו פאדי, העלה חברו מספר תמונות ברשת החברתית שקשרו אותו אל מבצע "פעולה נקייה". בסדרת התמונות נראה אבו פאדי כשהוא מחוייל, על רקע נופים בדרום לבנון ולצד מפקדי שטח של החיזבאללה ופעילים מחזית הטרור שניסה החיזבאללה לבנות בגולן הסורי. אחת מהן לצידו של סמיר קונטר, ראש תשתית הטרור בגולן הסורי שפעל כנראה בשליחות "יחידה 133" שעוסקת יותר בהפעלת סוכנים.

 

בתמונות אחרות נראה אבו פאדי כשהוא מסיים קורס צבאי, רוכב על טרקטורון המשמש לניוד מהיר של "כוחות רדואן", מפעיל רחפן זעיר לאיסוף מודיעין טקטי ומתעד בווידאו את גדר המערכת בגבול הצפון מאחד הדירות הצופות אל עבר גדר המערכת.

בתמונות היותר מעניינות, מתועד אבו פאדי וחברו במה שנראה כחדר פיקוד ושליטה לצד קציני חיזבאללה ומפות פנורמיות של גזרת הר דב. לצד אותן תמונות שהעלו החברים בפוסט, צורפה גם תמונה המתארת את פגיעת טילי הקורנט בשיירת צה"ל בגזרת הר דב.

 

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!