אינטלי טיימס

מטוס המטען הצבאי שהתרסק בטהראן היה חלק ממערך ההברחות של משמרות המהפכה

1,377

מטוס מטען צבאי מסוג בואינג 707 שנשא מטען מקירגיסטן, התרסק אתמול (יום שלישי) עקב נחיתה שגויה במסלול קצר, באחד משדות התעופה הסמוכים לטהראן. באיראן ניסו בשעות הראשונות לטשטש את שייכות המטוס אולם התמונות מזירת ההתרסקות העידו כי מדובר במטוס חיל האוויר האיראני המשמש, על פי בדיקת הבלוג, גם את חברת "שאה אייר", חברת פרונט אזרחית העוסקת בהברחות טכנולוגיה ואמל"ח בעבור משמרות המהפכה.

הערב איתר הבלוג תמונות של אנשי הצוות שנהרגו הקושרים אותם גם לטיסות המטען של משמרות המהפכה ו"כוח קודס"  על ציר טהראן -דמשק. הערכה היא כי מדובר באנשי צוות המשתייכים לטייסת מטען מסווגת שפועלת משדה התעופה הצבאי מהרעבד שבטהראן במסגרת יחידת 190 של משמרות המהפכה.

היחידה היא חלק מזרוע שאחראית על הברחות נשק וטכנולוגיות אל ומאיראן, ליחידה מספר מרכזים לוגיסטיים ובהם גם מסוף מטענים בדמשק.

בתמונה הראשונה אנו מוצאים את קברניט המטוס שנהרג, טיס בכיר בדרגת אל"מ בשם אמיר ע'פאור ע'ג'אוונד בצמוד למטוס מטען מדגם 747 שהיה מעורב בשורה של גיחות מטען של אמל"ח על ציר טהראן-דמשק ובמהלך הגיחה האחרונה שביצע הותקף המשלוח שפרק והמטוס הושבת עקב פגיעת רסיסים. ע'ג'אוונד שימש, על פי הפרסומים באיראן, כמפקד טייסת התובלה הכבדה בשדה התעופה מהרעבד. על פי מקורות באיראן, עסק לאחרונה בגיחות מבצעיות על ציר איראן-עיראק וסוריה.

בתמונה השנייה מתועד איש צוות נוסף שנהרג בתאונה כשהוא לצידו של ראש "כוח קודס" קאסם סולימאני באחת מהטיסות של סולימאני, על ציר טהראן בגדד או סוריה.

מטוס ה707 הצבאי שהתרסק פעל גם במסגרת "האזרחית" של חברת "שאה אייר" (משמרות המהפכה)

המטוס מבפנים כפי שנצפה ברקע אחת מהטיסות של קאסם סולימאני. המטוס עבר בשנת 2015 הסבה ממטוס נוסעים למטוס תובלה.

ב-25 בספטמבר תועד המטוס ׁׂ(EP-CPP Hex Code 734D0B) באפליקציית המעקב FR24 בדרכו מטהראן לכיוון דמשק.

Comments are closed.