אינטלי טיימס

הקשר בין מעצר המרגל האיראני בצבא גרמניה לסיכול תשתיות המודיעין האיראני באירופה ע"י המוסד הישראלי

1,155

השבוע דווח בגרמניה כי אזרח גרמני, בן 50 ממוצא אפגני, בשם עבדול חמיד ס, נעצר ביום שלישי בחשד להעברת מידע מסווג לאיראן לאורך מספר שנים. המגזין הגרמני "הדר שפיגל" חשף אתמול כי ארגון ביון ידידותי הוא שסיפק את המידע הראשוני שבעקבותיו נפתחה חקירה פנימית בעניינו של עבדול חמיד.

עבדול חמיד התגורר במדינת ריינולנד-פאלטינט בדרום מערב גרמניה, שם עבד בעשור האחרון כמתורגמן צבאי עבור יחידת הלוחמה האלקטרונית של הצבא הגרמני ועסק בתרגום שיחות של הטליבאן שיורטו על ידי הכוחות הבינלאומיים שפועלים באפגניסטן.

על פי הפרטים, המידע שהועבר על ידי ארגון ביון ידידותי הצביע על סוכן איראני שפועל מתוך הצבא הגרמני ותועד במסגרת מעקבים שניהל אותו ארגון אחר מפעיל סוכנים איראני מוכר מהמודיעין האיראני הפועל באירופה.

החוקרים הגרמנים הצליחו לזהות כי עבדול חמיד (המתורגמן ממוצא אפגני) ביקר במספר ערים אירופאיות, במקביל לזמנים שבהם תועד אותו מפעיל סוכנים מהמודיעין האיראני. בעקבות כך, ביצע המודיעין הצבאי תרגיל הפללה כשהוא מזין את עבדול חמיד במידע מזויף, מה שהביא אתו לקבוע מיד פגישה עם מפעילו האיראני ולהפללתו במעשה.

צו המעצר בוצע כבר ב-6 בדצמבר אולם רק ביום שלישי האחרון נחשפה הפרשה במסגרת הצהרה של התובע הפדרלי הגרמני.

תחקיר של הבלוג "אינטלי טיימס" מעלה קשר בין פרשת הריגול האיראני בצבא גרמניה לתשתיות שפרס המודיעין האיראני באירופה ונחשפו בשנה האחרונה ע"י המוסד הישראלי.

בראש אותן תשתיות עמד עד לאחרונה (יולי 2018) דיפלומט איראני בשם אסדאללה אסדי, סוכן מוכר מהמודיעין האיראני, בן 47, שהוצב בשגרירות האיראנית בווינה בשנת 2014 לאחר שורה של תפקידים שניהל בתחנות של משרד המודיעין האיראני בעיראק ובאפגניסטן. על פי המידע שהצטבר, אסדי פעל באותן מדינות לגיוס סוכנים מקרב האוכלוסייה המקומית ושילוחם לאירופה כמהגרים – פליטים לצורך התבססותם כ"תאים רדומים".

משנת 2014 הוצב כאמור בשגרירות וינה כראש מרחב אירופה של המודיעין האיראני והחל להפעיל משם את כל "הנכסים האנושיים" של האיראנים ובהם גולים איראניים שגייס מ"מחנה אשרף" בעיראק שנשלחו להתבסס בבלגיה במטרה להסתנן לארגוני אופוזיציה מקומיים ופעילים אחרים שגייס בפקיסטן ואפגניסטן ונקלטו כפליטים בגרמניה.

חלק מאותם הפעילים, בני זוג שהתבססו בבלגיה, נעצרו לאחרונה בבריסל בעת שעמדו להוציא לפועל פיגוע תופת במהלך כנס מרכזי של האופוזיציה האיראנית שהתקיים בסוף יוני 2018 ליד פריז. את המטענים קיבלו בלוקסמבורג השכנה מידי אסדי. אסדי שהוגדר כראש ההתארגנות, נעצר במקביל בעת שעשה את דרכו על האוטוסטרדה בין לוקסמבורג לגרמניה.  חקירתו בגרמניה נמשכת מאז וסביר שמניבה גם תוצאות.

Comments are closed.