אינטלי טיימס

"בית הקלפים" של הרמטכ"ל אביב כוכבי

1,755

צה"ל תקף הלילה (בין ראשון לשני) מטרות של "כוח קודס" האיראני בשטח סוריה, כך נמסר מדובר צה"ל. התקיפות מגיעות לאחר שאתמול יורט ע"י כיפת ברזל, טיל קרקע-קרקע ששוגר ע"י האיראנים משטח סוריה אל החרמון הישראלי בשעה שהיה עמוס במאות מבקרים.

בעקבות שיגור הטיל ששוגר כנראה כמענה איראני לתקיפה במרחב דמשק, היה ברור לראש המטה הכללי הנכנס, אביב כוכבי ולדרג המדיני כי צה"ל חייב להגיב בעוצמה אם ברצונו לשמר את הקווים האדומים שקבע כבר במאי 2018 באמצעות מבצע "בית הקלפים" לאחר הירי הרקטי המסיבי שביצעו האיראנים אל עבר הגולן כנקמה על סדרה של תקיפות כנגד מתקניהם שבהן כנראה גם נהרגו עשרות חיילים איראנים ממשמרות המהפכה האסלאמית.

מבצע "בית הקלפים" החל להתגלגל בעקבות מתקפת מנע שביצעה ישראל כבר ב-8 במאי 2018, בעקבות מידע מודיעיני שהצביע על כוונה איראנית לפרוס משגרי רקטות שהוחסנו בבסיס אל-כיסווה, במטרה לקיים את הבטחתם לנקום בישראל.
בליל 10 במאי 2018, מעט אחרי חצות, שיגר כוח קודס האיראני יותר מ-32 רקטות מסוג גראד ופג'ר אל עבר רמת הגולן. ארבע מתוכן יורטו על ידי כיפת ברזל, והשאר נפלו בתוך שטח סוריה. משיגור זה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בעקבות אותה מתקפה, תקפו מטוסי חיל האוויר ומכלולי אש אחרים, עשרות יעדים צבאיים השייכים לכוח קודס האיראני בשטח סוריה.

במסגרת מבצע "בית הקלפים" במאי נפגעו, תוך כשעה וחצי,  כ-50 מטרות ובהן:
• אתרי מודיעין איראניים בדרום סוריה.
• מתחם לוגיסטי של כוח קודס באזור ג'מארייה.
• מתחם צבאי ומתחם לוגיסטי של כוח קודס באל כיסוואה.
• מתקנים של כוח קודס בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק.
• מערכות ומוצבי מודיעין המשויכים לכוח קודס.
• עמדות צבאיות, משגרי טילים ומערכות נ"מ של צבא סוריה.

על פי הדיווחים הלילה, ישראל תקפה חלק מאותם אתרים (שצילומי הלוויין שלהם הוצגו במאי). המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה, דיווח כי ההתקפה האווירית הישראלית הלילה (שערכה כחצי שעה) היא "הכי חזקה והכי רחבה שבוצעה באזור דמשק והסביבה".

אחת מהתקיפות המשמעותיות ביותר הלילה בוצעה בשטח נמל התעופה הבינ"ל בדמשק. מדובר במתחם שנועד לטפל בחלפים של אמצעי לחימה איראניים שנכנסים ויוצאים דרך מסופי המטענים של שדה התעופה הבינלאומי בדמשק.
המבנים נמצאים סמוך מאוד ל"בית הזכוכית" – מפקדת "כוח קודס" בסוריה. מדובר במפקדה בת מספר קומות שמאפשרת לקצינים איראנים המוצבים בה לנהל את התשתיות המודיעיניות והלוגיסטיות של "כוח קודס" בסוריה.

האתרים שהותקפו הלילה (דובר צה"ל)

Comments are closed.

error: Content is protected !!