אינטלי טיימס

מפקד "כוח קודס" תכנן את ירי הטיל אל החרמון בצמוד לימי אזכור חיסולם בגולן הסורי של חברו, הגנרל עלי אללה-דדי ובן טיפוחו, ג'יהאד מורנייה

1,488
הבלוג "אינטלי טיימס" בחן את הדיווח בכוויית לפיו מפקד "כוח קודס", קאסם סולימאני, ביקר בדמשק לפני כחמישה ימים. ההערכה היא כי סולימאני פיקח אישית על מבצע פריסת טילי "רעד" איראניים שהועברו מאיראן במטרה להגיב על תקיפת אנשי "כוח קודס" בסוריה.

הבוקר דיווח העיתון הכוויתי "אל ג'רידה" המוכר גם כצינור להעברת מסרים מגורמים ישראלים שונים, כי מפקד "כוח קודס" קאסם סולימאני ביקר בדמשק לפני חמישה ימים כחלק מפיקוח צמוד על המבצע שתכנן לשגר את טיל "הרעד" האיראני אל עבר החרמון.

על פי הדיווח,  במהלך הביקור בסוריה, ביקר סולימאני גם בגולן הסורי. הסיור מתבצע באופן סמלי, בערב יום השנה לחיסולם בגולן של ג'יהאד מורנייה, בן טיפוחו הלבנוני וחברו לנשק, הגנרל עלי אללה-דדי, שנשלח על ידו כדי לשמש יועץ לצבא הסורי ולחיזבאללה בסוריה.

אללה-דדי חוסל ב-18 בינואר 2015 בעת שערך סיור גזרה בגולן לצד צוות "רדואן" של החיזבאללה בפיקודו של ג'יהאד מורניה, כחלק מהרצון של הצדדים להקים "חזית קדמית" בגולן. סולימאני יהיה גם זה שיחזיר את גופתו לקבורה בטהראן.

הדיווח של העיתון מתכתב בחלקו עם סגנון הפיקוד של סולימאני והתדרוך שמסר דובר צה"ל ולפיו  "זה היה טיל איראני מייצור איראני לטווח בינוני, שנורה על ידי איראנים. זו הייתה החלטה עקרונית שהתקבלה כבר לפני זמן מה על ידי האיראנים, זה היה ניסיון איראני לתקוף את ישראל".

הבלוג "אינטלי טיימס" בחן את הדיווח מכוויית ומצא כי ביקורו של סולימאני בדמשק יכול היה להתבצע ב-17 בינואר באמצעות טיסה 142 של "מהאן אייר" על ציר טהראן-דמשק שנחתה בצהרי היום או בטיסה מס' 642 של חברה עיראקית בשם "אל נאסר איירליינס" שהמריאה מבגדד ונחתה בדמשק במהלך ה-18 בינואר. למחרת, ה-19 בינואר, יכול היה להעלות לטיסה של "מהאן אייר" מס' 145 שהמריאה בשעה 14:30 לערך בחזרה לטהראן או לחכות לטיסה מס' 143 של "מהאן אייר" ב-20 בינואר.

ב-20 לינואר מדווחים בסוריה בצהרים על תקיפה ישראלית בש.ת. הבינלאומי בדמשק. זוהי תקיפה באור יום במרחב של ש.ת. הבינלאומי אולם ללא אינדיקציה לנזק. אז מה בעצם קרה? אם אכן סולימאני המתין לטיסה שתחזיר אותו חזרה לטהראן הרי שהוא קיבל איתות ישראלי שהתוכנית שהוא רוקם נחשפה. הירי הישראלי נועד כנראה לשבש את התכנית האיראנית ולהכניסה למסגרת הזמנים שאליה נערכה המערכת הישראלית.

מטוס הנוסעים האיראני שהיה צפוי לנחות באותן הדקות ביטל את נחיתתו וביצע "פנית פרסה" בחזרה לכיוון איראן. סולימאני, אם אכן המתין באותה עת במפקדת "כוח קודס" בש.ת. היה צריך עכשיו לקחת החלטה. הוא מבין כנראה שהביקור שלו בדמשק נחשף ועמו כנראה גם התשתית שפרס. לאחר כשעה יוצאת הפקודה לצוות השיגור האיראני לדרוך את המערכת ולשגר את הטיל אל עבר החרמון שבאותה שעה אמור להיות עמוס במבקרים.

מערכת כיפת ברזל מצליחה ליירט טיל קרקע-קרקע האיראני לטווח בינוני מדגם "רעד" שנפרס באזור דמשק.  שובלי השיגור והיירוט נצפים ע"י מבקרי אתר החרמון. המטוס האיראני נוחת בינתיים בעיר קרמנשה באיראן, מתדלק ויחזור לדמשק לקראת ערב לאסוף את מי שהמתין לטיסה מס' 143 לטהראן.

שיגור הטיל האיראני היה אמור לשרת מספר מטרות: האחד, אזכור חיסולו של הגנרל אללה-דדי וג'יהאד מורנייה.  השני, איתות לקו האדום החדש של האיראנים בכל הקשור לתקיפות של ישראל כנגד ההתבססות האיראנית בסוריה והשלישי, מבצע תודעה להחלשת מעמדו בציבור של נתניהו לקראת הבחירות כמי שמוביל בראייתו של סולימאני, את הקמפיין המדיני הצבאי והאזרחי להפלת המשטר באיראן.

בישראל הבינו כי חייבת לבוא תגובה חריפה בדומה לדפוס הפעולה במבצע "בית הקלפים" כמענה על הניסיון האיראני לחזור ולנסות ולאתגר את צה"ל והרמטכ"ל הנכנס בפני מציאות חדשה. בין יום ראשון לשני, תוקף חיל האוויר שורה של מטרות איכות של "כוח קודס" האיראני בשטח סוריה לצד נטרול מספר סוללות סוריות מתניידות.

אחת מהתקיפות המשמעותיות ביותר בוצעה בשטח נמל התעופה הבינ"ל בדמשק. מדובר במתחם שנועד לטפל בחלפים של אמצעי לחימה איראניים שנכנסים ויוצאים דרך מסופי המטענים של שדה התעופה הבינלאומי בדמשק. המבנים נמצאים בסמוך מאוד ל"בית הזכוכית" – מפקדת "כוח קודס" בסוריה. מדובר במפקדה בת מספר קומות המארחת את הקצונה האיראנית המוצבת בה ועוסקת בניהול התשתיות המודיעיניות, המבצעיות והלוגיסטיות של "כוח קודס" בסוריה.

 

Comments are closed.