אינטלי טיימס

פרטים חדשים על מפעלי הטילים של איראן בסוריה

881

ביומיים האחרונים הועברו לידי גורמי תקשורת ישראליים וזרים, נקודות ציון של תשתיות ייצור איראניות על אדמת סוריה. שלשום זוהה באתר אופוזיציוני מפעל לייצור טילים בליסטיים קצרי טווח באזור דמשק ואתמול זוהה מפעל לדיוק טילים שנבנה כתחליף למפעלים שהושמדו במסיאף.

אתר אופוזיציוני סורי הנחשב אמין טוען כי איראן הקימה מצפון-מערב לדמשק, מפעל לייצור טילים בליסטיים מדגם Burkan-2H (בדומה לאלו שבהם נעשה שימוש ע"י החות'ים בתימן) ומדגם "גולן 1000". הדיווח נסמך על מקור צבאי (לא צויין אם סורי או ישראלי). עוד נטען כי איראן עוסקת בשיקום מפעלים לדיוק טילים שישראל תקפה בשנת 2018.

הדיווח מקדים ביום אחד את הידיעה אתמול ולפיה איראן בנתה מפעל טילים חדש באזור סאפיתא. בשני המקרים, לא הוצגו צילומי לוויין מסודרים והכתבים הופנו לנ.צ. על מפות הלוויין של "גוגל ארת'".

במידה והיה כאן תדרוך מודיעיני כפול הרי שמדובר בנוהל שונה ואף חפוז ממה שהכרנו עד כה. בפעמים הקודמות, דאג אותו גורם שמעוניין היה לסכל את מפעלי הטילים האיראנים, להדליף צילומי לוויין עדכניים דרך גופי מחקר אזרחיים, להרתיע מחד ולקבל לגיטימציה מאידך וכעבור זמן מה לתקוף.

המידע שנחשף בימים האחרונים מגיע בצמוד לאזהרות הנשמעות מאיראן ולדרישות מרוסיה לגבי המשך התקיפות הישראליות בסוריה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מתוכנן להיפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב-21 בחודש זה במוסקבה. בפעמים האחרונות דאג נתניהו לתאם מול הנשיא הרוסי את המהלכים הישראליים לסיכול ההתבססות האיראנית בסוריה.

הבלוג "אינטלי טיימס" בחן את הדיווח אתמול על האתר החשוד כמפעל טילים איראני ומצא זהות בין המתקנים החדשים לאלו שהושמדו באתר מסיאף בסוף 2017 לאחר שזוהו כמתקנים להשבחת טילים. עוד עולה כי שני המתקנים הם חלק ממתחם גדול יותר שכולל גם אזור לוגיסטי ומנהלתי שהוקם לצד הכביש המוביל אל מתקני הייצור.

חלק ממתחם גדול יותר:

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!