אינטלי טיימס

הפרסום ב"ניו יורק טיימס" אודות מאמצי ארה"ב לחבל בפרויקט החלל והטילים אינו חדש ומוכר גם מהכלים שהופעלו במטרה לחבל בפרויקט הנשק הגרעיני של איראן

1,034

בארה"ב אישרו אתמול כי הממשל הנוכחי פועל לממש תוכנית חשאית בת 11 שנים לסיכול פרויקט החלל והטילים של איראן. הרעיון שהוצג בכתבה אינו חדש ומוכר מהמאמצים לסיכול פרויקט הגרעין של איראן במסלול הצבאי המנוהל למעשה בשלושה מסלולים: העשרת אורניום לצורך ייצור חומר בקיע, פיתוח ראש נפץ גרעיני ותוכנית הטילים הרב שלביים המשתלבת עם הרצון לשאת ראשי קרב גרעיניים או להציב לוויינים בחלל) המרכיבים למעשה את היכולת של איראן להחזיק בנשק גרעיני.

אז כיצד פועלת התוכנית?
מאמץ אחד הוא היכולת לשבש את תהליך ייצור חלקי הטילים או את השליטה על ניסויי טילים באמצעות לוחמת סייבר קרי הזרקת "נוזקה" דרך רשתות המחשב או צריבה מראש של ה"נוזקה" על רכיבי אלקטרוניקה במוצרים שרוכש משרד ההגנה האיראני לטובת פרויקט הטילים. הגורמים האמריקנים, ששוחחו עם "הניו יורק טיימס", תיארו מאמצים נרחבים שהחלו בתקופתו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן להעביר לאיראנים באמצעות תחבולות חלקים ומרכיבים פגומים למערך האספקה של תוכנית הטילים שלהם.

המאמץ השני מתנהל כנראה באמצעות שיבוש אלקטרוני קרי שימוש מרחוק בלוחמה אלקטרונית או פעימה אלקטרונית במטרה לשבש את התקשורת עם הטיל המשוגר שנושא את רכב החלל הלוויין או את המטען.

המאמץ השלישי הוא יכולת ליירט טיל בליסטי עוד בשלב הראשון של השיגור באמצעות מטוסים חמקניים. בשנה האחרונה אישר הפנטגון כי הוא שוקל לפתח נשק חדש למטוס הקרב מסוג F-35 שיאפשר לו לפגוע בטיל בליסטי בין יבשתי בשלבים הראשונים של הטיסה.

המאמץ האחרון הוא מאמץ הקינטי קרי יכולת של "כוח מיוחד" להתמקם בסמוך לאתרי פיתוח או ניסוי טילים ולהפעיל חימוש מונחה מדוייק או מערכות לייזר במטרה לסכל את הניסוי או השיגור אך באופן שישויך לתאונה טכנית.

"טביעות האצבע" של התוכנית?
בשנת 2008 נעצר עלי אשתרי, סוחר מחשבים לאחר שנאשם ע"י האיראנים כי נפגש בחו"ל עם שלושה סוכני מוסד שנתנו לו כסף וציוד אלקטרוניקה להפצה באיראן. עם לקוחותיו נמנו בין היתר גם אנשי רכש צבאי של משרד ההגנה האיראני שרכשו דרכו מוצרי אלקטרוניקה ואבטחה ובעיקר מוצרי תקשורת אלחוטית שייבא מדובאי.

באיראן גילו בשנת 2011 כי חומרי חבלה זעירים נשתלו במוצרים תעשייתיים שעימם הם עבדו ותוכננו להתפוצץ לאחר ההפעלה. בנובמבר 2011 אירע פיצוץ עז בבסיס ניסוי טילים בכפר בידגנה הנמצא הסמוך לבסיס ובקרבת העיר מלארד. הפיצוץ שהרג 17 אנשים, ביניהם גם אבי תכנית הטילים של איראן, התרחש בזמן עריכת ניסוי במנועי דלק מוצק לטילים. הפיצוץ השמיד את יחידת הניסוי בה נערכו ניסויים בטכנולוגיה מתקדמת של שיגור טילים בליסטיים עם דלק מוצק לטווחים ארוכים.

באותה עת דווח גם על פגיעה במערכות בקרה תעשייתיות מסוג SCADA, מתוצרת חברת "סימנס", הנמצאות בשימוש תעשיית הגרעין וזאת באמצעות תולעי מחשב בשם ה"פליים" וה"סטוקסנט" – "נוזקות" מתוחכמות שהוחדרו למערכות המחשב הפנימיות כהכנה לקמפיין חבלות מקוונות שנועד להאט את יכולתה של איראן לפתח נשק גרעיני.

לפני כחודש דווח כי שלושה מדענים איראניים ממרכז החלל האיראני "האימאם חומייני" נהרגו בשריפה או בפיצוץ שנגרם במהלך ניסוי או שיגור טיל רב שלבי. מותם של המדענים מתרחש במקביל להודעה האיראנית על כוונתה לשגר לוויין לחלל. בצילומי לוויין מאותם ימים לא ניתן לזהות סימנים למבנים שרופים אולם בצילומי לוויין ברזולוציה של 0.5 מטר זוהו סימני חריכה במשטח השיגור של מרכז החלל האיראני, מה שהעיד כי באתר בוצע ניסיון שיגור כנראה כשל בשלב ההכנה או לאחר השיגור.

Comments are closed.

error: Content is protected !!