אינטלי טיימס

תמונות הלוויין חושפות: האיראנים "ניקו" את מתקן הגרעין שמפניו הזהיר נתניהו

142

בנאומו באו"ם, בחודש ספטמבר, חשף רוה"מ מחסן גרעיני סודי בדרום טהרן, וקרא לסוכנות הבינלאומית לבקר במקום, בטרם יסיימו האיראנים לפנות את המתקן מעדויות • האזהרה לא עזרה, וצילומי הלוויין חשפו שכפי שחזה נתניהו – המקום "נוקה" לחלוטין

 

בלוג המודיעין "אינטלי טיימס" חושף צילומי לוויין, המגלים שהאיראנים פעלו לניקוי המתקן החשאי לייצור נשק גרעיני מדרום לטהרן, שחשף ראש הממשלה נתניהו בחודש ספטמבר האחרון על במת האו"ם. בנאומו חשף נתניהו את המתקן ככזה המשמש "מחסן גרעיני סודי לאחסון כמויות של חומרים וציוד" וקרא לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר במקום בטרם יסיימו האיראנים לנקות את המתקן מעדויות.

"במאי חשפנו את האתר הסודי של הארכיון בשורהבאד בטהרן. היום אני חושף את האתר הנוסף – המחסן הסודי הגרעיני של איראן, טורקו זבד, בטהרן, כחמישה ק"מ מהאתר הקודם".

נתניהו הוסיף: "תנו לי להראות לכם איך נראה המחסן הסודי. כמו הארכיון הגרעיני, הוא נראה כמו מתחם תמים. בגוגל ארת' הוא כבר לא סודי. יש לכם את הקואורדינטות, אפשר להגיע לשם. המתקן נמצא מאה מטרים ממפעל לניקוי לשטיחים. הם עושים עבודה מדהימה של ניקוי שטיחים, כך שמעתי. אך אולי מדובר בשטיחים רדיואקטייבים עכשיו…"

"מי שיש לו יכולות לווייניות יגלה בקרוב פעילות חריגה באזור", אמר נתניהו. "הם יגלו אנשים איראנים רשמיים מנסים לנקות את האתר הזה בנואשות. הם מנסים לנקות אותו מאז שחשפנו אותו. האיראנים הוציאו 15 ק"ג של חומר רדיואקטיבי מהאתר לאחרונה, וכדי להוציא אותו הם פשוט הפיצו אותו ברחבי טהרן כדי לטייח את דבר קיומו. תושבי טהרן יכולים לקנות מונה גייגר (מכשיר המודד קרינה) ב-30 דולר באמזון.

"המשטר פשוט הפיץ את החומר הרדיואקטיבי ברחבי העיר. יש עדיין הרבה עבודה לאלו שמטפלים באתר. במקום נמצאים לפחות 15 מכלים גדולים, שכל אחד מהם יכול להכין 20 טונות של חומר, והאתר יכול להכיל בסך הכל 300 טונות של חומר רדיואקטיבי.

עוד אמר נתניהו: "יש לי מסר ליוקיה אמאנו, ראש ה-IAEA, אני מאמין שהוא אדם טוב, אני חושב שהוא רוצה לעשות את הדבר הנכון. ובכן – תעשה את הדבר הנכון ותיגש לשם לפקח על האתר לפני שהם מסיימים לנקות אותו".

כאמור, האזהרות לא עזרו, וחצי שנה אחרי נאומו של נתניהו באו"ם ובקשתו לבדיקת המתקן, האיראנים "ניקו" את מחסן הגרעין לפני שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שלחה נציגים כדי לבדוק את המקום.

הפעולות שביצעו האיראנים מרגע שנחשף האתר אינן מפתיעות.  במרץ 2012 החל הלוויין לתעד תמונות מבסיס פרצ'ין המוכיחות כי איראן עוסקת בניקוי עקבות רדיואקטיביות מניסויים סודיים שביצעה במתקן שהוקם לצורך ניסויים בהדק גרעיני שנדרש לצורך ייצור פצצה גרעינית. בתמונות הלוויין נראו משאיות וכלי רכב אחרים עוסקים בפירוק מבנים וניקוי הקרקע משרידים רדיואקטיביים שעלולים להוות ראיה לניסיון לבצע פיצוץ גרעיני. החומרים והמכלים המיוחדים נאספו אל תוך קונטיינרים והועתקו למחסנים חשאיים.

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!