אינטלי טיימס

כל הפרטים על "תיק הגולן" של החיזבאללה

927
צה"ל מסמן היום 4 תשתיות פיקוד ו-5 פעילים של החיזבאללה. פרסומים דומים שימשו בעבר לבניית לגיטימציה לקראת תקיפת תשתיות ועד סיכול ממוקד של פעילים כפי שיוחסו לישראל. לדיווח הבוקר קדמה פעילות חשאית ששיאה במספר דיווחים בחודש האחרון ובהם תקיפת עמדות בפברואר וב4 במרץ.

גורמי מודיעין בפיקוד הצפון מעריכים הבוקר כי מטרת התשתית הקדמית שנפרסה בגולן החל מיוני 2018 ונחשפה כעת ע"י צה"ל היא להקים יכולת מבצעית למצב חירום.  צה"ל מדגיש כי התשתית, עדיין איננה מבצעית, אך נמצאת בעיצומו של שלב בניית הכוח וכי פעילותן של הקבוצות השונות ובעלי התפקידים ב"תיק הגולן", ממודרים מהאוכלוסייה המקומית, ואף ממשטרו של הנשיא הסורי.

התשתית כוללת רק כמה עשרות פעילים, ועם זאת – מצוידת היטב באמל״ח שנותר מימי המורדים, מה שמאפשר הצטיידות פיזית לתשתית של החיזבאללה. הפעילים הם תושבים סורים מקומיים שחלקם אף עבר קורסים והכשרות בחבלה, צליפה, ובהפעלת רקטות גראד מטעם ארגון חיזבאללה. כלל הפעילים לא באמת יודעים עבור איזה גוף הם עובדים.

התשתיות הפעילות נמצאות סמוך ובתוך הכפרים בגזרה בדגש על ע׳רנה, חצ׳ר וקונייטרה, משום שהפעילים, המופעלים על ידי חיזבאללה, הם סורים תושבי אותם כפרים. לחלק מהפעילים עבר פח״עי כנגד ישראל – בין אם בחבלה, תמ"ס או איסוף מל"ם, ומירב הדרישות מהם כעת כוללות סיורי שטח וניסיון להקים מערך איסוף.

גורמי מודיעין מעריכים כי בשלב הבא מתכנן החיזבאללה להעביר לאנשיו בגולן אמצעי לחימה משמעותיים יותר, כמו רקטות. אולם לפי ההערכה, הארגון מתקשה למצוא דרכים להעביר רקטות למקום וחושש שאם יעשה כן ישראל תשמיד אותן.

צה"ל מזהה 4 תשתיות פיקוד ו-5 פעילים של החיזבאללה.

  • המטה המרכזי של תשתית "תיק הגולן" בביירות – יחידת קשרי החוץ של החיזבאללה לאימונים צבאיים ותמיכה לוגיסטית המסייעת לארגונים פלסטיניים בעזה ובסוריה כמו גם למליציות ברחבי המזה"ת ואפריקה, הנתמכות ע"י איראן. בכירי היחידה הם חאג' אבו וואל זלזלי – בכיר המחזיק ב"תיק הפלסטיני" בחיזבאללה ובמסגרת זו מנהל את קשרי הארגון (פנים וחוץ) עם ראשי מחנות הפליטים ונציגי הפלגים הפלסטינאים בדרום לבנון ובראשם חמאס והג'יהאד האסלמי ועלי מוסא דקדוק, פעיל מבצעי בכיר של החיזבאללה עם ניסיון מבצעי שרכש בעיראק במסגרת הפעילות של "כוח קודס" האיראני. דקדוק מתמחה בהכשרת קבוצות התנגדות חמושות.
  • מפקדת הדרום של החיזבאללה בסוריה –  מטה מבצעי בפועל מדמשק ומכווין פעילויות מבצעיות. המטה מסייע לתשתית 'תיק הגולן' להיטמע באוכלוסיה המקומית בדגש על חיזוק יכולות איסוף המידע מול ישראל. למפקדה יש יכולות שדומים ליכולותיה של אוגדה מרחבית – יש לה גורמים מודיעיניים ולוגיסטיים, בנוסף לגורמי אש ועוד. ציר הפיקוד והשליטה של המפקדה אומנם תומך במנהיגי 'תיק הגולן', אך מתנהל באופן נפרד מהציר המבצעי שלהם.
  • מטה מיליציית 'נסור אלזובעה' (נשרי הסערה) והמטה המבצעי בדמשק – הזרוע הצבאית של "המפלגה הסורית הלאומית סוציאליסטית" –  מפלגה סורית בעלת סניפים בכלל המדינה, אשר מזוהה כמפלגה תומכת צבא סוריה ודוגלת בסוריה השלמה והגדולה. מורכבת ממיליציות הכוללות פעילים מעדות שונות. כוח הזבעה בחד'ר מונה 15 פעילים, ומשמש עבור פעילות תשתית "תיק הגולן".
  • מטה המשמר הלאומי הסורי – ארגון המשמר הלאומי הוא כוח מתנדבים מיליציוני בעל אופי חילוני הפועל בסוריה. הנהגת "תיק הגולן" נעזרת בחלק מפעילי הארגון הפועלים במרחב רמת הגולן. כך יכולה התשתית לבצע מעקב שוטף אחר הפעילות הישראלית ללא חשש מחשיפה, משום שפעילות הארגון במרחב נחשבת לגיטימית.
  • מטה מבצעי קדמי – אזור תל ארנבה והכפר חד'ר.
  • עלי מוסא עבאס דקדוק (אבו חסין סאג'ד) –דקדוק הוא חבר בארגון החיזבאללה שעסק עד לאחרונה, בהכשרת הכוחות המיוחדים של חיזבאללה. מאז 1983, שירת במספר תפקידי הנהגה בחיזבאללה, כולל מפקד יחידה מיוחדת של בחיזבאללה וראש אגף אבטחה למזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה. ב 2006 ביקשה איראן מהחיזבאללה להקים קבוצה להכשרת עיראקים ולהילחם בכוחות הקואליציה בעיראק. בתגובה, הוקמה "יחידה 2800" להכשרת וייעוץ לחמושים עיראקיים בג'יש אל-מהדי (JAM) ובקבוצות מיוחדות של ג'אם, הידועה כיום בשם "אסעיב אהל אל-חאק".  במאי 2006 הוצב דקדוק מטעם "כוח קודס" כיועץ הצבאי לקיס אלח'זעלי, מנהיג המיליציה העיראקית השיעית "עצאא'ב אהל אלחק" אשר נלחמה נגד ארה"ב וכוחות הקואליציה. בין השאר הדריך בהנחת מטענים וביצוע חטיפות וירי נ"מ על מסוקים. במסגרת זו נטל חלק גם בפעולותיה הצבאיות, בין השאר בהתקפה על מרכז התיאום המחוזי בכרבלא, במהלכה נחטפו והוצאו להורג חמישה חיילים אמריקאים. בסוף שנת 2007 נתפס בבצרה והוחזק במשמורת ארה"ב בעיראק וכאשר הצבא האמריקאי עזב את עיראק בסוף דצמבר, נאלצה ארה"ב למסור אותו לשלטונות העיראקיים אולם בית המשפט העיראקי זיכה את דקדוק מכל האישומים והוא שוחרר לבסוף בנובמבר 2012 .ב-2014 חזר שוב לפעול אך בזירת תימן במסגרת "יחידה 3800", שמסייעת למורדים החות'ים במלחמה בתימן ובפעולות נגד סעודיה. "יחידה 3800" מתבססת על פעילות "יחידה 1800" של החיזבאללה שהוקמה כדי לספק תמיכה לקבוצות המיליטנטיות הפלסטיניות ולקהילת המבצעים המיוחדים של החיזבאללה.  יחידה 3800 פיתחה, ככל הנראה, תוכנית אימונים מתוחכמת ורבת פנים הנסמכת על הניסיון שנצבר ביחידות העלית של החיזבאללה. קיס אלח'זעלי נצפה לאחרונה בביקור עבודה בדרום לבנון במסגרת שת"פ עם איראן והחיזבאללה בלחימה בסוריה.
  • פהים אבו קיס – משמש כמפקד גזרת הגולן של מיליציית "נשרי הסערה" (נסור אלזובעה).
  • באשר ואיסמעיל מצטפא – חברים בארגון המשמר הלאומי.
  • טלאל חסון (מהכפר ח׳דר) – חבר בארגון המשמר הלאומי וקשור משפחתית ליוסוף ג'בר חסון שחוסל באפריל 2015 בעת שניסה, לצד עוד שלושה חברים מצוות "חללי אל-קוניטרה", במסגרת המשמר הלאומי שהוקם בגולן, להניח מטען בגבול סוריה-ישראל. ניסיון ששוייך כבר אז לפעילותו של סמיר קונטאר ו"חזית הגולן" של החיזבאללה.

צה"ל חושף את תמונותיהם של חלק מהפעילים (הועלו על ידם ברשת החברתית) וסרטון החושף עמדה של ההתארגנות ליד הכפר חד'ר. צה"ל מציין כי ברשותו מגוון כלים למול התשתית הזו והתהליך בשלב הראשוני הוא מודיעיני ומכוון  בהתאם – לקטיעת התשתית בעודה מתפתחת

כיממה לפני החשיפה, ערך צה"ל סיור מקדים ברמת הגולן לסנטור אמריקאי ולכתבים הצבאיים לצורך תדרוך שטח. במקביל, רמז אתמול דובר צה"ל בערבית בטוויטר כי הוא הולך לחשוף דמויות מבצעיות מקרב החיזבאללה.

אין זו הפעם הראשונה שבה מקים חיזבאללה תשתית טרור ברמת הגולן. כזכור, במאי 2013 הצהיר אסד על פתיחת מרחב רמת הגולן להתנגדות עממית מול ישראל, כדי להסיט את הקשב ממלחמת האזרחים. בעקבות זאת גורמי הציר השיעי החלו להקים תשתיות טרור במרחב הגולן, ועד 2015 ביצעו כמה פיגועים במרחב. על פי פרסומים זרים, סמיר קונטר וג'יהאד מורנייה, שפיקדו על תשתיות טרור במרחב, חוסלו על ידי ישראל.

בפברואר 2018 אירח ארגון החיזבאללה משלחת צבאית גדולה של מיליציית 'נסור אלזובעה' (נשרי הסערה) – הזרוע הצבאית של "המפלגה הסורית הלאומית סוציאליסטית. המשלחת נפגשה עם בכירי החיזבאללה, ביצעה סוג של טכס השבעה על קברם של ג'יהאד ועימאד מורנייה וכנראה הביקור נוצל גם לצורך אימונים צבאיים.

בחודשים יוני־יולי 2018 החלו בצה"ל לזהות שינוי במאפייני הפעילות של חיזבאללה בגולן, לאחר שהארגון החל להקים בחשאיות את תשתית הטרור. צה"ל החל בפעולה יזומה עוד בטרם החשיפה הבוקר,  ב-4 במרץ הותקפה עמדה של מיליציית 'נסור אלזובעה'  בתל "אל נאפל"  בעיר חד'ר.

שבועיים קודם,  אישר רוה"מ כי תקיפה שבוצעה בליל ה-11 בפברואר כוונה כנגד מטה קדמי המשמש את  "כוח קודס" האיראני והחיזבאללה. חודש קודם, נפתחה אש על כוח של צה"ל שעסק בפעילות חודרת באזור ג'בתא אל-חשב.

 

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!