אינטלי טיימס

חשש: איראן מחדשת את שילוח המטענים הימי בינה לבין סוריה, בעקבות הסכמי סחר חדשים, ועלולה לחזור ולהשתמש בהם להברחות אמל"ח וטכנולוגיות לטילים

616

הבלוג "אינטלי טיימס" חושף כי לאחרונה החלו האיראניים לפרוק בנמל הימי בלטקיה, משלוחים ימיים שמקורם בחברות סחר איראניות המופיעות ברשימת הסנקציות ככאלו הכפופות למשמרות המהפכה.

לפני כשבוע עלה תיעוד של משלוח טרקטורים שנפרק בנמל לטקיה. לכאורה, מראה תמים ושגרתי אלא שבדיקת הבלוג מגלה כי מדובר בטרקטורים איראניים המיוצרים במפעלי חברה בבעלות משמרות המהפכה.

נמל לטקיה ידוע זה שנים כתחנת מעבר לאמצעי לחימה וטכנולוגיות אסורות שהגיעו דרך הים האדום מאיראן ומצפון קוריאה. בשנים האחרונות, לאור הגברת הפיקוח על הנתיבים הימיים, עברה איראן לשנע מטענים צבאיים של טילים וטכנולוגיות אחרות המיועדים להתבססותה בסוריה ולארגון החיזבאללה, דרך הנתיב האווירי האזרחי החולף מעל עיראק תוך שימוש מוגבר בצי מטוסי התובלה של חיל האוויר האיראני ומטוסי מטען אזרחיים סוריים ואיראניים הכפופים ל"כוח קודס" של משמרות המהפכה.

לאחרונה הותקף בפאתי נמל לטקיה מפעל השייך לחברה ממשלתית סורית (OTI). על פי גורמי המודיעין, אחסן המפעל מכונות וחומרי גלם שהוסתרו במשלוחים ימיים שהוברחו מספקים באיטליה, סין ומדינות נוספות במזרח הרחוק. הציוד יועד לצורך הקמת תשתיות ייצור למפעלי דיוק טילים איראניים בעבור החיזבאללה.

החשש שעולה כעת הוא  ש"הסכמי הסחר" עם סוריה, ישרתו גם את נתיב ההברחות הימיות שנראה כי היה "רדום" זמן רב מאז מבצע ההשתלטות "חשיפה מלאה" של חיל הים ושייטת 13, במרץ 2014, על ספינת הנשק "קלוס סי" (באנגלית: KLOS C), שניסתה להבריח מאיראן אמצעי לחימה.

בתחילת 2018 דווח באיראן כי "חברת ייצור הטרקטורים האיראנית" (ITM) חתמה על הסכם עם לשכת "הפדרציה החקלאית של סוריה (FSCA) " ולפיו זו תייצא לסוריה, דרך חברת סחר הממונה על יבוא הטרקטורים האיראניים, עשרות טרקטורים במטרה לשקם את הייצור החקלאי עם תום הלחימה ושחרור הערים.

מבדיקת "אינטלי טיימס" עולה כי ב-16 באוקטובר 2018 התווספה חברת הטרקטורים לרשימת הסנקציות האמריקאיות לאחר שזוהתה כשייכת לרשת החברות הענפה של קרן ההשקעות של זרוע הבסיג' (Basij) – כוח צבאי למחצה הכפוף למשמרות המהפכה האסלאמיים של איראן (IRGC). אותה קרן, חולשת על שתי חברות "פרונט" בשם "מאהר אקטסד" ו"נאג'ינג סאהל רויאל קומפני" המחזיקות בשליטה ב"חברת ייצור הטרקטורים האיראנית" (ITMC), יצואנית מובילה של טרקטורים לענף החקלאות.

"קרן היסוד" של זרוע הבאסיג' מחזיקה בשליטה על מגוון רחב של אינטרסים עסקיים בתעשיות הרכב, הכרייה, המתכות והבנקאות באיראן בהיקף כולל של מיליארדי דולרים.

הסנקציות שהוטלו כאמור על חברת הטרקטורים, הוסברו על ידי מחלקת האוצר האמריקאית לאור התמיכה שמעניק הבאסיג 'האיראני ל"כוח קודס" (IRGC-QF) – זרוע הלוחמה של איראן במזה"ת, באמצעות מימון פיננסי לפעילות "כוח קודס" ותמיכה לוגיסטית באזורי עימות שונים בהם הוא פועל ובסוריה בפרט. בין השאר, מעורב הבסיג' בגיוס לוחמים ממוצא אפגני למיליציית "הפאטימיון", מיליציה שיעית בפיקוד איראני שהוצבה בסוריה ובאימונם של מליציות אחרות.

יתכן וכישלונותיהם החוזרים ונשנים של האיראנים להבריח אמצעי לחימה דרך המרחב האווירי של עיראק, בעקבות התקיפות האוויריות החוזרות ונישנות על מסופי המטענים של שדה התעופה של דמשק ובסיסים אחרים, מהווים טריגר לשינוי האסטרטגיה במערך ההברחות של "כוח קודס" האיראני.

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!