אינטלי טיימס

תאונה ימית מסתורית בבסיס הברחות האמל"ח של איראן בנמל בנדר עבאס

2,495

אתמול טבעה בנמל בנדר עבאס, בעת שעגנה, ספינת מטען שעוסקת בשינוע ימי של מכולות. נסיבות הטביעה נחקרות אולם קשה שלא לחבר בין הטביעה הנדירה לתפקיד המוכר של הנמל כבסיס מוצא למשלוחי האמל"ח של מערך ההברחות של "כוח קודס" במשמרות המהפכה.

אתמול דווח, באתר חדשות העוקב אחר עולם הספנות, על טביעתה של ספינת מטען בשם "SL STAR" במהלך עגינתה ברציף מסופי המכולות של נמל באנדר עבאס כשעל סיפונה 153 מכולות. הספינה מופעלת מדובאי ונושאת את דגל פנמה – המוגדר כדגל נוחות. הטביעה של הספינה אירעה לאחר העמסת המכולות והערכה הראשונית היא כי משקל לא מאוזן הביא לנטיית הספינה על צידה עד לטביעתה.

בשלב זה לא ברור איזה מטען העמיסה הספינה ואיך הגיעה למצב שבו החלה לנטות על צידה עד לטביעתה. פרוצדורת ההעמסה ברציף היא די שגרתית ואינה אמורה להסתיים באופן שבו סיימה הספינה את ההליך ובמיוחד בספינה שחרטה על גופה את הסיסמה "בטיחות קודם". האפשרויות העולות מיד הן חוסר התאמה בין המשקל שהוצהר בשטרי המטען שהביא לחלוקת העמסה שגויה ועד פגיעה בגוף הספינה.

בחודש האחרון החלה איראן לחדש את שינוע המטענים על ציר בנדר עבאס ונמל לטקיה הסורי. בשבוע שעבר חשף הבלוג תיעוד של משלוחי מכולות ובהן טרקטורים איראניים השייכים לחברה בבעלות משמרות המהפכה, מה שמעלה את החשד כי איראן עלולה לחזור ולנצל את השילוח הימי לצורך הסלקת אמל"ח בתוך המשלוח המקורי כפי שכבר עשתה במהלך העשור האחרון.

אחת מאותן ספינות נשק היא אוניית המטען ה-"קלוס סי", ספינה שנשאה את דגל פנמה ועשתה את דרכה מנמל בנדר עבאס לסודאן כשעליה עשרות מכולות שבהם הועמסו גם רקטות מתקדמות שהוטמנו בתוך משלוחים של שקי מלט מאיראן.

נמל בנדר עבאס מוכר כנמל מוצא למשלוחי אמל"ח עבור זרועות התמנון של איראן בתימן ובעזה כמו גם עבור חיזבאללה ואיראן על אדמת סוריה ולבנון.

 

Comments are closed.