אינטלי טיימס

תמונת המודיעין מאחרי תקיפת היעדים האיראניים הלילה בסוריה

1,440

המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם דיווח הבוקר כי לפחות שבעה בני אדם נהרגו אמש בתקיפה שיוחסה לישראל באזור חאלב. בין ההרוגים גם לוחמי מיליציה שיעית ויועצים ממשמרות המהפכה האיראניים. הערכה היא כי מטרת התקיפה הייתה לסכל מתחם לוגיסטי של משמרות המהפכה לפיקוד ואחסון אמצעי לחימה.

התקיפה שאירעה אתמול בסביבות השעה 23:00 מתרחשת לאחר הפוגה לא קטנה בתקיפות המיוחסות לישראל בסוריה. הערכה היא כי העיכוב בתקיפה נועד לייצר "מכה" משמעותית כנגד "מסה לוגיסטית" איראנית מאשר פעולות קודמות שבוצעו בשלבי הפריקה של משלוחי האמל"ח וחייבו תיאום חוזר ומקדים עם הרוסים תוך סיכון לתגובה אפשרית של הסורים וחשיפה למערכי הנ"מ הרוסיים המתקדמים.

מעקב שביצע הבלוג "אינטלי טיימס" אחר נתיבי האמל"ח בציר האווירי שבין טהראן לסוריה חשף כי האיראנים החלו לעשות שימוש בנתיב חדש "המדלג" למעשה על שדה התעופה הבינלאומי בדמשק וממשיך ישירות לשדות תעופה צפוניים יותר תוך שימוש במספר הטיסה המעיד על נחיתה בדמשק. השינוע האווירי בוצע באמצעות שני מטוסי מטען סוריים מדגם IL-76 השייכים לחברת "סוריאן אייר" ומטוס מטען איראני מדגם אנטונוב 74 השייך לחברת "יאס אייר". במקרים אחרים שונעו אמצעי לחימה מדמשק באמצעות טיסות פנימיות שבוצעו ע"י מטוס מטען סורי מדגם IL-76.

הנתיב החדש הצביע על פריקת מטעני אמל"ח בשני שדות התעופה: שדה התעופה הצבאי T4 (טייאס) ושדה התעופה הבינלאומי והצבאי של חאלב (אל נייראב). מטען אחר שנפרק בדמשק הועבר גם הוא בטיסות פנימיות לאותם שדות תעופה.

עד לאחרונה, נפרקו רוב מטעני האמל"ח מאיראן באזור דמשק אולם בעקבות הסיכולים המוצלחים של ישראל, החלו האיראנים בפרויקט להעתקת המפקדה והפעילות הלוגיסטית לשדות התעופה הצפון מזרחיים של סוריה.

בשדה התעופה של חאלב הוקם מתחם מיוחד לאחסון אמל"ח אולם זה הושמד לאחרונה בפיצוץ מסתורי והאיראנים נאלצו למצוא פתרונות אחסון אחרים ואלו נמצאו בדמות מחסנים תעשייתיים הסמוכים לשדה התעופה.

אחד מאותם מתחמים נמצא בא.ת. של שייח' נאדר. על פי מקורות מודיעין ברשת, באזור התעשייה הקים "כוח קודס" תשתיות לאירוח לוגיסטי של אמצעים ובהם גם מחסנים שנועדו למיליציה השיעית העיראקית "גדודי האימאם עלי" שחרטה על דגלה את לוגו החיזבאללה.

מי שמוביל את הפרוייקט הוא הגנרל קאסם סולימאני. שמו של סולימאני והמודיעין על פעילותו הוצג במהלך הפגישות שקיים נתניהו עם פוטין ובימים האחרונים עם מזכיר המדינה, מייק פומפיאו בביקורו בישראל לפני שישה ימים. בסיכום ביקורו ציין  כי עסק עם נתניהו בעניינים מבצעיים דחופים הקשורים לפועלו של סולימאני ו"כוח קודס".

את מערך ההברחות על ציר טהראן – סוריה מנהלת "יחידה 190" של כוח קודס ובמקרים רבים בתיאום עם "יחידה 108" של החיזבאללה ומערך תיאום במודיעין האווירי הסורי. את הפגישה האחרונה של אסד בטהראן ליוו סולימאני ומוחמד קאסיר, מפקד יחידה 108 של החיזבאללה.

אזור התקיפה – המרחב סביב ש.ת. הבינלאומי של העיר חאלב:

מתחם לוגיסטי איראני בא.ת. שייח' נאדר בשימוש המיליציה העיראקית "גדודי האימאם עלי":

תיעוד העברת אמל"ח באמצעות מטוס מטען איראני מדגם "אנטונוב 74:

תיעוד העברת אמל"ח באמצעות מטוס מטען סורי מדגם "איליושין Il-76 :

Comments are closed.