אינטלי טיימס

מה בדיוק עומד סביב המתיחות בין המוסד למל"ל בנוגע לניהול הקשרים עם מדינות ערב

1,157

אתמול דווח בחדשות 13 כי בכירים במוסד טוענים כי "המטה לביטחון לאומי" (מל"ל) עוקף אותם ומקיים נתיבי קשר עקיפים עם מדינות ערב המתונות ומדינות מוסלמיות מבלי לתאם זאת מול המוסד לתפקידים מיוחדים. על פי הפרסום, הביקורת של המוסד מופנת בעיקר כלפי המשנה לראש המל"ל, המכונה "מעוז".  

"מעוז" משמש במסגרת תפקידו במל"ל כשליח מיוחד של משרד ראש הממשלה למדינות ערביות ומוסלמיות. העיסוק בתחום זה מרוכז במל"ל במסגרת "האגף למזה"ת, אפריקה וקש"מ". ראש האגף למזה"ת אמור לסייע לראש המל"ל במסגרת תפקידו כשליח רה"מ לעניינים מדיניים, לעסוק בפיתוח וכינון קשרים דיפלומטים עם מדינות שלישראל אין קשרים רשמיים מולם, לרכז את התכנון המדיני-אסטרטגי הנוגע לזירות המזרח התיכון ואפריקה וכן גם את הקשרים המיוחדים מול מדינות ערביות שלישראל אין עימם קשרים דיפלומטיים.

אגף דומה קיים גם במוסד לתפקידים מיוחדים הכפוף אף הוא למשרד רוה"מ. מדובר ב"אגף תבל"- אגף יחסי החוץ החשאיים של המוסד. האגף מקיים קשרי עבודה קבועים עם גופי מודיעין מקבילים של מדינות אחרות. שיתופי פעולה אלו כוללים בדרך כלל החלפת ידיעות ותיאום איסוף. בנוסף, אחראי "אגף תבל" במוסד על טיפוח קשרים דיפלומטיים עם מדינות שאין להן באופן רשמי יחסים דיפלומטיים עם ישראל ופה למעשה קיים כעת, על פי הדיווחים, החיכוך בין שני הגופים .

במוסד טוענים כי ראש המל"ל, מאיר בן שבת וסגנו, מעוז, מנהלים מגעים עם מדינות האזור תוך עקיפת המוסד. במהלך אחד הוויכוחים בין המוסד למטה לביטחון לאומי איימו בכירים במוסד כי אם המטה לביטחון לאומי יפעל שוב מול מדינות ערב ללא תיאום – המוסד ינקוט נגדו בסנקציות שיקשו על מגעיו עם העולם הערבי.

הדיווח אתמול אינו מפתיע שכן בעבר כבר צוטטו טענות דומות מפי מקורבים לראשי שני הגופים.

באוגוסט 2013 מונה יוסי כהן, לאחר שורה של תפקידי פיקוד במוסד, לשמש כיועץ לביטחון לאומי לראש הממשלה נתניהו ולעמוד בראש המטה לביטחון לאומי. כהן הביא עימו לתפקיד "ארגז כלים" הכולל הופעה כריזמטית, התנהלות דיסקרטית אך חביבה ושליטה מלאה בשפה האנגלית והערבית. הוא שימש בתפקיד עד ינואר 2016 ולמעשה הפך מהר מאוד לאיש אמונו של נתניהו ושליחו המיוחד, בכל הקשור לסלילת קשרים מיוחדים חשאיים.

את התפקיד הזה המשיך לבצע גם מחוץ למוטת תפקידיו כעת כראש המוסד ובמיוחד לאור העובדה כי היועץ לביטחון לאומי הנוכחי, איש השב"כ מאיר בן־שבת, אינו דובר אנגלית. גורמים מדיניים שצוטטו בהקשר זה ציינו כי התנהלות זו לא הייתה מקובלת על בן־שבת והביאה לכמה התנגשויות וכמה ניסיונות של היועץ לביטחון לאומי לעשות שרירים, אולם זה לא הצליח היות ויוסי כהן הפך לברירת המחדל הראשונה של נתניהו כמעט לכל שליחות ובעיקר בתום עידן עו"ד יצחק מלכו.

תפקיד האגף למזה"ת במל"ל נדחק אם כך בעיקר אל מול עניינים הקשורים לזירה הפלסטינית ומתוקף כך כנראה התעצם שת"פ ההדוק מול שירות הביטחון הכללי ונחלש שת"פ הקשור לזירות יותר מרוחקות כדג' מדינות המפרץ. הביקור ההיסטורי והמוצלח של נתניהו בעומאן העצים לטענת מקורבי כהן, את "ההתייחסות לאגף תבל כגורם מדיני מרכזי המנווט בחשאי מהלכים מדיניים נועזים, יוצר קשרים בין ישראל לארצות המפרץ ומטפח אותם". (02/11/2018 מעריב: שלמה שמיר).

במוסד ובמל"ל התייחסו במשותף לדיווח של חדשות 13 ודחו את הטענות על מחלוקת בין הגופים. בלשכת רה"מ אמרו כי "המוסד והמל"ל פועלים בתיאום ובמקביל להשגת המטרות שנקבעו על ידי ראש הממשלה, כל גוף פועל לפי ייעודו מול הגופים המקבילים לו ובשיתוף פעולה מצוין".

 

Comments are closed.