אינטלי טיימס

האם טורקיה מתעלמת מהסנקציות האמריקאיות על יבוא דלק מאיראן?

515

בימים האחרונים חצתה את תעלת סואץ ונמל פורט סעיד, בדרכה אל הים התיכון, אוניית דלק איראנית בשם "Stark 1" הנושאת 100 אלף טון נפט. הערכה הייתה כי היעד הוא נמל לטקיה שבסוריה אולם הבוקר היא עגנה בנמל הטורקי בעיר אזמיר.

המעבר דרך תעלת סואץ התאפשר ב-16 באפריל לאחר שבעלי האונייה הציגו בפני השלטונות המצריים מסמכים המעידים על כך שמטען הנפט מיועד בכלל לנמל טורקי ואכן הבוקר עגנה הספינה בנמל הטורקי אליאגה שבעיר איזמיר, מה שמעלה את השאלה כיצד מרשה לעצמה טורקיה לעקוף את הסנקציות על מכליות הדלק האיראניות למרות שמחלקת המדינה האמריקאית קבעה את ה-4 בנובמבר כאולטימטום לרוכשי נפט איראני להפסיק לסחור עם איראן אם ברצונם להימנע מהסנקציות האמריקאיות.

בינואר 2019 עברו בתעלה 8 ספינות איראניות נושאות 306 אלף טון ובפברואר עברו 6 ספינות איראניות כשהן נושאות 312 אלף טון. על פי דיווח באתר Onet הפולני, שש מאותן מכליות נפט איראניות עשו את דרכן לפולין תחת רישום כוזב על שם חברת ספנות פולנית במטרה לעקוף את הסנקציות שהטילה ארצות הברית על הרפובליקה האסלאמית ולהמשיך לסחור בנפט.

באוגוסט 2018 הזהיר כי אם איראן תחסום את מיצרי באב אל מנדב בים סוף, ישראל תצטרף לקואליציה בינלאומית נגדה ותפעל גם לסייע באכיפת הסנקציות על תנועת מכליות הנפט האיראניות אל הים התיכון.

Comments are closed.

error: Content is protected !!