אינטלי טיימס

ספינת מטען איראנית שעגנה בסוריה מעוכבת בנמל לובי בחשד להברחת אמל"ח

623

ספינת מטען השייכת לחברת הספנות הלאומית של איראן (IRISL) מעוכבת החל מה-26 באפריל בנמל מיסראטה הלובי בחשד כי הובילה מכולות עם אמל"ח שנפרקו או הועמסו במהלך הנתיב שעבר גם בנמל לטקיה שבסוריה.

הספינה "SHAHR E KORD" עברה נתיב שכלל את נמל לטקיה שבסוריה, ממנו המשיכה ב-18 באפריל לאורך החוף של טורקיה ובולגריה וחזרה דרך עגינה בנמל מיסראטה שבלוב. החשד כלפי הספינה התעורר כנראה בעקבות העובדה כי מעבר לשיוכה האיראני, עגנה הספינה ב-15 באפריל גם בנמל לטקיה הסורי המוכר לשימצה בתחום הברחות אמל"ח וסחר בטכנולוגיות אסורות. גם לוב עצמה מוכרת כמדינה שדרכה ניתן להבריח באופן קרקעי אמל"ח שמיועד לארגוני טרור הנתמכים על ידי איראן ובכלל זה גם החמאס והג'יהאד האסלאמי בעזה.

עובדה כי מכולות איראניים נפרקים בנמל לטקיה אינה חדשה ונחשפה בחודש האחרון ע"י הבלוג במסגרת מעקב אחר מימוש הסכמי הסחר שנחתמו בין איראן לסוריה. עד לאחרונה, שונעו סחורות מאיראן באמצעות חברות שילוח זרות אולם כעת, באופן לא שגרתי לעת הזו, מחדשת איראן את שילוח המכולות באופן ישיר באמצעות חברת הספנות הלאומית של איראן.

בלוב מדווחים כי בבדיקת מסמכי הספינה, לא נמצאו עדויות לאמצעי לחימה אולם לא ברור אם הרשויות ביצעו חיפוש מדוקדק גם במכולות.  אם אכן הובילה הספינה מטען אסור הרי שיתכן והספיקה כבר לפרוק את המכולות באחת מתחנותיה. כך או כך, הספינה מעוכבת עדיין בנמל סריאטה הלובי בשל היותה רשומה ברשימה השחורה של הסנקציות על ספינות מטען איראניות הקשורות למערך הברחות האמל"ח מאיראן.

רצוי לציין כי כל נושא בידוק הספנות האיראנית מתרכז כיום בשלושה תרחישי סיכול:

  • סיכול הברחת אמצעי לחימה מאיראן לשלוחותיה במזה"ת
  • סיכול הברחת טכנולוגיות להקמת מפעלי דיוק איראניים לטילים
  • סיכול הברחת טכנולוגיות וחומרים דואליים העלולים לשמש את ארגוני הטרור בעזה לייצור עצמי של אמל"ח

החל מה-2 במאי ייאסר על מדינות העולם לרכוש דלק מאיראן, המשונע דרך הים, כחלק מהסנקציות הכלכליות על איראן.

לטקיה מוזכרת לא אחת כבסיס להברחות אמל"ח לחמאס שבעזה אך גם קליטת טכנולוגיות לייצור עצמי של טילים. לוב מוזכרת כאחת מהתחנות ששימשו להברחת אמל"ח איראני מצפון אפריקה ודרכה בנתיב הקרקעי אל ארגונים ומליציות הנתמכים על ידי איראן כדג החמאס והג'יהאד האסלאמי בעזה.

Comments are closed.

error: Content is protected !!