אינטלי טיימס

בין עזה לטורקיה: תקיפת "מטה הגדה" והקשר לפרשת הריגול שנחשפה הבוקר

3,444

במהלך הסבב האחרון, תקף צה"ל שורה של מפקדות של החמאס ובהן מפקדות מערכי מודיעין, מערך הסייבר, מטה הגדה ותשתיות לקשרי החוץ של הארגון ובהן מערך הכספים בין חמאס לאיראן. אחת מאותן מפקדות ישבה במבנה קומות השייך לקומפלקס עסקי המזוהה עם טורקיה ומאכלס גם את משרדי סוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו".

הבחירה של החמאס לנצל את משרדי הבניין לא הייתה מקרית ונועדה כנראה לאפשר את התקשורת בין הזרוע הצבאית למפקדתה באיסטנבול, באמצעות המחשוב המשרדי וביקורים על ציר טורקיה -עזה מבלי שיעוררו תשומת לב חריגה.

הבוקר קיבלנו כנראה רמז לפעילות באותה מפקדה כשפרקליטות מחוז ירושלים-פלילי הגישה לבימ"ש המחוזי בירושלים כתב אישום נגד עובאדה עלמי, תושב ישראל, בגין ריגול, ביצוע עבירות מגע עם סוכן חוץ ופעולה ברכוש טרור. כתב האישום חושף כי עלמי (שמחזיק בהיסטוריה כלכלית בעייתית) גויס ע"י בכיר במפקדת חו"ל של החמאס, שעדיין פועלת באיסטנבול שבטורקיה, במטרה שישמש בלדר להעברת כספי מימון טרור לגדה ובמקביל יאסוף מידע על יעדים צבאיים ואסטרטגים בישראל.

על פי כתב האישום, החל מחודש אוקטובר 2018 ועד למעצרו, היה עלמי בקשר עם שני פעילי חמאס אשר שהו בטורקיה. במהלך הפגישות הם ביקשו ממנו, שנעתר להם, כי יתצפת, יאסוף צילומים ומידע על אודות אתרים אסטרטגיים ביטחוניים בישראל, יעביר שמות של אנשים החשודים במכירת אדמות לישראליים, ושמות של חשודים בשיתוף פעולה ביטחוני עם ישראל. עלמי נעתר וכך אסף מידע על בסיסים צבאיים במקומות שונים ברחבי הארץ, שדות תעופה ואתרים ביטחוניים נוספים. עלמי עשה זאת תוך שהוא יודע כי מדובר במידע שנועד לצורך פעילות צבאית של ארגון החמאס. בנוסף, במהלך השנים 2017 ו- 2018 אסף סייען הטרור סכומי כסף מגורמים שונים בישראל והעביר בהתאם להוראות שקיבל מפעיל חמאס שבטורקיה

אחד הפעילים שהיכוונו את עלמי הוא ג'יהאד יע'מורׁ (בתמונה), המוכר היטב לשירותי הביטחון כאחד ממשוחררי עסקת גלעד שליט שהיה מעורב בחטיפת חייל צה"ל נחשון ווקסמן ז"ל ומאז שגורש והשתקע בטורקיה הוא עוסק בהקמה והכוונה מבחוץ של תשתיות טרור בישראל. במקביל משמש יע'מור כאיש הקשר של תנועת החמאס עם שלטונות טורקיה.

במהלך השנים חשף שב"כ כי פעילותו של  יע'מור מתבצעת בעיקר אל מול מפקדת "מטה הגדה" של הזרוע הצבאית של החמאס ברצועת עזה. אחד מהפעילים שאליהם נקשר שמו הוא פורסאן ח'ליפה האחראי על צפון הגדה שהפעיל את חוליית הטרור בראשות המחבל, אחמד ג'ראר, מג'נין שרצחה את הרב רזיאל שבח ז"ל ליד חוות גלעד שבשומרון. כמו כן היה בקשר הדוק עם מאזן פוקהא, משוחרר "עסקת שליט" שפעל מ"מטה הגדה" ברצועת עזה ושהכווין פעולות טרור בגדה עד שחוסל בנסיבות מסתוריות בביתו בעזה בחודש מרץ 2017.

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!