אינטלי טיימס

אז מה הוא אותו מידע מודיעיני מאחרי המזימה האיראנית לפגוע ביעדים אמריקאים במזה"ת?

3,714

על פי ציטוטי גורמים בפנטגון, ארה"ב מחזיקה במידע מודיעיני שהושג באמצעות האזנות והתקבל ע"י סוכניות מודיעין ידידותיות במסגרת שת"פ המודיעיני. מידע מצביע על מזימה שרקם "כוח קודס" כנגד הכוחות האמריקאים במזה"ת. הבלוג מרחיב אודות האיומים.

על פי גורמים בפנטגון, ארה"ב מחזיקה במידע מודיעיני שהושג באמצעות האזנות ולפיו גורם איראני בכיר ניהל שיחות עם קבוצות מיליטנטיות (קרי המיליציות השיעיות) הנתמכות על ידי איראן במטרה להוציא לפועל מתקפת טילים כנגד יעדים אמריקאים באחד מהמרחבים בו הם פועלים במזה"ת. בחלק מהדיווחים דובר על זירת עיראק-סוריה וחשש מפני הרחבת האיומים גם למרחב הימי בים האדום ובמפרץ.

המידע המודיעיני, כך נטען, כנראה הועבר על ידי ישראל לאור שת"פ בתחום המודיעין. גורמים אמריקנים אמרו כי המודיעין שהתקבל אפשר להם לזהות את תשתיות לתקיפה ובהן גם העברה ימית של טילים.

חיזוק להקשר הישראלי התקבל גם ברמיזות שפיזרו בישראל מספר חברי קבינט ובהן השרה מירי רגב שהחלה השנה להשתתף בישיבות הקבינט הביטחוני שציינה כי הלחימה בעזה הופסקה עקב מידע חשאי הקשור לאתגר ביטחוני אחר ודבריו של שר האנרגיה וחבר הקבינט יובל שטייניץ שהתייחס הבוקר (א') ולהסלמה ביחסים בין טהרן לוושינגטון והעלה את החשש כי "איראן עלולה לשגר טילים גם לעבר ישראל".

אז מהם אותם טילים שעלולים לאיים על האינטרסים האמריקאים באזור?

בסוף נובמבר 2018 חשפה ארה"ב חלקי טילים איראניים שנתפסו במיצר הורמוז בטרם הועברו למיליציות של איראן במזרח התיכון. פריטים אחרים התגלו בתימן על ידי הכוחות הסעודיים שנלחמים בתימן במורדים החות'ים. בין אמצעי הלחימה ניתן היה למצוא את הטיל "סייאד-2" – טיל קרקע אוויר המאיים על מטוסים בטווח של עד 74 ק"מ שנתפס בטרם הגעתו למורדים בתימן, כטב"מים מתאבדים וחלקי טילים בליסטיים שבהם נעשה שימוש כנגד יעדים על אדמת סעודיה.

במקרה הנוכחי, מצביעים בארה"ב על טיל בליסטי לטווח קצר הניתן לשיגור גם מכלי שייט ימיים. באיראן חשפו בשנת 2017 סדרה של טילים בליסטיים חדשים תחת השם "Hormuz" ו"Fateh-e Mobin" המצוידים בראשי נפץ גדולים ומאפשרים לאיראנים לאיים ממשגרים קרקעיים או ימיים על משחתות וספינות מטען בטווחים שבין עשרות למאות קילומטרים.

אז מי הם השחקנים מהצד האיראני שצפויים לככב במידע המודיעיני?

הגורם האיראני היחידי החולש על מיליציות השיעיות הנתמכות על ידי איראן הוא מפקד "כוח קודס" הגנרל קאסם סולימאני. "כוח קודס" הוא זרוע העומק של משמרות המהפכה למבצעי חוץ צבאיים. כך פעל בעבר בזירת לבנון ועיראק כנגד יעדים אמריקאים וכך הוא פועל היום בזירות עימות שונות תוך שימוש במיליציות שיעיות אם בזירת תימן והים האדום ואם לצורך התבססותו בעיראק ובסוריה.

ל"כוח קודס" שתי יחידות המוציאות לפועל את התוכניות הצבאיות המבצעיות:

"יחידה 400" – יחידת המבצעים המיוחדים של כוח קודס המחולקת לזירות פעולה גיאוגרפיות מי שמופקד מטעם סולימאני על זירת חצי האי ערב, הכוללת את סעודיה ותימן, הוא גנרל בשם עבד אל רזא שאחלהי – מפקד בכיר בשנות השישים לחייו ששמו עלה לראשונה לתודעה כמי כעמד מאחורי התוכנית, בסוף 2011, להתנקש בשגריר סעודיה בארה"ב באמצעות תשתית שנבנתה על אדמת מקסיקו. לשאחלהי ניסיון מבצעי רב בהקמת מליציות שיעיות בעיראק כדג' "גדודי החיזבאללה" ואיכוון פיגועים קטלניים רבים כנגד כוחות הקואליציה האמריקאית.

על פי הדיווחים בשבוע האחרון, הכוננות האמריקאית מגיעה לשיאה בעקבות משלוח ימי ע"ג ספינות של טילים בליסטיים לטווח בינוני, שיצא מטהראן אל אחת מהמיליציות השעיות הנתמכות ע"י איראן ואמור להיות חלק מהיכולת שנבנית על מנת לפגוע ביעדים אמריקאים באחד מזירות הפעולה במזה"ת.

"יחידה 190" – מי שמופקדת ב"כוח קודס" על הברחת אמצעי הלחימה מחוץ לאיראן היא יחידה 190. מי שמנהל את מבצעי השינוע הוא בכיר בשם באהנם שאהארירי. שאהארירי בן ה-46 רכש את מומחיותו בהברחת אמצעי לחימה ומטעני נפץ במשך יותר מעשור שנים כשניהל שורה של מבצעים ברחבי העולם. פעילותו נעשית ברובה באמצעות חברות קש. חלקן נחשפו בשנים האחרונות ואף הביאו באותן מדינות בה פעלו, למעצר שותפי הסוד, חקירתם ולמידע על חלקו. את דרכו המבצעית החל כבר בשנת 2000 כשנשלח על ידי "כוח קודס" לתקופה של שנתיים בלבנון כדי לטפל במערך הברחת משלוחי הנשק ממשמרות המהפכה של איראן לארגון החיזבאללה. במהלך שירותו, יצר קשרים עם עמיתיו בסוריה ובחיזבאללה שמשמשים אותו עד היום. פעילותיו במהלך השנים, נקשרת גם לסיוע ומימון פיגועים של ארגוני טרור ברחבי העולם ובפרט אלו אפריקה, עזה, עיראק ואפגניסטן.

בחודש מאי 2007, עמד שאהארירי מאחרי משלוח אמצעי לחימה לחיזבאללה שיצא מאיראן ואמור היה לעשות דרכו דרך טורקיה לסוריה על גבי קרונות רכבת. בשנת 2011 נתפס על ידי הטורקים משלוח נוסף של שאהארירי, הפעם היה זה ניסיון להבריח לסוריה אמצעי לחימה ע"ג מטוס אירני מדגם אילושין 76 של חברת התעופה "יאס אייר" קרגו שאולץ לנחות בשדה התעופה הטורקי בדיארבקיר שבדרום מזרח המדינה.

שאהארירי היה מוערב גם בפריסת התשתית של חומרי הנפץ להוצאת פיגועים כנגד יעדים ישראליים על אדמת אזרביג'אן בשנת 2008. פעילות זו סוכלה בטרם עת בזכות מידע מודיעיני שהועבר לידי רשויות הביטחון של אזרבייג'אן.  עוד עלה שמו בנובמבר 2009 בניסיון להבריח לחיזבאללה בלבנון 36 מכולות ובהן כ-500 טון של אמצעי לחימה שהועמסו על ספינת המטען "פרנקופ" . הספינה נתפסה בלב ים על ידי חיל הים הישראלי והובלה לנמל אשדוד.

במרס 2014 השתלט חיל הים על ספינת הנשק ה"קלאוס סי". חקירת המשלוח העלתה כי מאחורי משלוח הנשק עמדה חברת קש בשם "אל ג'זירי" המוכרת כחברת קש ששימשה את שאהארירי ויחידה 190 בציר הברחות הנשק מסודאן.

מי היא/ הן אותם מיליציות שמועמדות לקחת על עצמה את המשימה?

בארה"ב מדברים על שלוש זירות איום מרכזיות:

זירת תימן והים האדום שממנה ניתן לאיים על מטרות אמריקאיות קרקעיות בסעודיה וכן על כלי שייט בים האדום. הזירה הזו פעילה כל העת ודרכה מעבירה איראן לחות'ים – פלג של השיעה הזיידית בתימן, אמצעי לחימה מתקדמים ובהם כלי טיס בלתי מאוישים, סירות מתאבדות וטילים בליסטיים שהופנו עד עתה אל עבר מטרות של הקואליציה הסעודית. מנהיג החות'ים בתימן הוא חוסיין באדר א-דין אל-חות'י.

הזירה השנייה היא זירת עיראק וסוריה בהן יש לצבא האמריקאי בסיסים. הזירה הזו הפכה מאוימת לאחרונה ע"י שלוש מיליציות עיראקיות הנמצאות בחוד של "כוח קודס" ובעלות מוטיבציה גבוהה לשרת את האינטרסים של איראן. שלושת המיליציות פרסמו לאורך החודשים האחרונים, סדרה של איומים כלפי הצבא האמריקאי ובעיקר לאחר שהאשימו את האמריקאים בשורה של תקיפות קטלניות כנגד כוחותיהם לאורך מעברי הגבול בין עיראק לסוריה. אחת התקיפות הקטלניות אירעה במהלך יוני 2018 כנגד מפקדה ראשית של "הגיוס העממי" – ארגון גג של המיליציות השיעיות באזור אל בוכאמל שבגבול עם סוריה. בתקיפה נהרגו עשרות פעילי שלוש המיליציות המרכזיות של "כוח קודס" בסוריה.

  • "גדודי חיזבאללה בעיראק" – מיליציה שיעית בפיקודו של אבו מהדי אל מוהנדס (ג'מאל ג'עפר מחמד) המשמש גם כסגן מפקד "הגיוס העממי" (אל-חשד א-שעבי) ומוגדר ע"י הגנרל קאסם סולימאני בפועל כראש מרחב עיראק של "כוח קודס" האיראני.
  • "א-סייב אל-חאק" – מיליציה שיעית בפיקודו של קייס אל חזאלי, מי שהיה אחראי יחד עם אנשי חיזבאללה (מוסא דקדוק- ראש חזית הגולן כיום) לתקיפת בסיסי הצבא האמריקאי בעיראק בזמן מלחמת המפרץ השנייה.
  • "חרכת חיזבאללה א-נוג'בא" – מיליציה בראשותו של אכרם אל-כעבי. אחת מהמיליציות המרכיבות את כוחות "הגיוס העממי" (אל-חשד א-שעבי). המיליציה הזו היא סוג של "כוכב עולה" בארסנל המיליציות של סולימאני. היא מעורבת באופן מאוד פעיל ברחבי סוריה ואף הכריזה על עצמה כמי שמובילה את "חזית הגולן" מול ישראל.

הזירה השלישית היא המפרץ הפרסי ומייצרי הורמוז – פועל יוצא מהנוכחות הגבוהה של האמריקאים בשורה של בסיסים אוויריים לאורך חופי המפרץ הערבי והנוכחות המופגנת של המשחתות של הצי האמריקאי במרחב הימי של המפרץ. לאחרונה הצביע מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה על הבסיסים האמריקאים במפרץ וציין כי הם בטווח הפגיעה של איראן. במקביל, קיים החשש כי יחידות הקומנדו של הצי האיראני ינסו לבצע פעולות תגמול כנגד ציי הסוחר ועד לפגיעה במכליות נפט זרות בתגובה לסנקציות הגורפות שהטילה ארה"ב על עגינת ספינות נפט איראניות.

לכל המיליציות שמוזכרות במסגרת המזימה האיראנית קשר ישיר גם לחיזבאללה במסגרת החיבור שעושה "כוח קודס" בין הניסיון המבצעי של הארגון הלבנוני לבניית היכולות של המיליציות שתחת חסותו.

תרשים:

Comments are closed.