אינטלי טיימס

ניתוח זירת החבלה בספינות הנפט הסעודיות, בקרבת מצר הורמוז, מצביע על השיטה והבסיס שממנו כנראה פעלו כוחות הקומנדו האיראניים

2,328

הבלוג 'אינטלי טיימס" ניתח את אזור תקיפת ספינות/ מכליות הנפט בפתח נמל פוג'יירה, שבקרבת מיצרי הורמוז, על פי לוחות הזמנים, התנועה הימית, אופי החבלה והמיקום הגאוגרפי של בסיסי חיל הים האיראניים השכנים.

הבלוג מעריך כי כוח מיוחד של הקומנדו הימי של משמרות המהפכה האיראניים, שמוצב בבסיס חיל הים בבנדר ג'אסק, הוא שביצע את הפעולה וזאת בשל קירבתו היחסית ובאמצעות הגעה שקטה שאיפשרה הצמדה של "עלוקות חבלה" בחלק האחורי והתת -מימי של ארבע מכליות הנפט באופן שהשבית אותן אך ללא נפגעים או פגיעה סביבתית חמורה. כל הספינות אותרו ע"י האיראניים מתוך עשרות ספינות סוחר אחרות שעגנו במרחק מספר קילומטרים מהנמל, מה שמצביע על כך שהמבצע האיראני דרש איסוף מודיעין מקדים ומעקב.

המרחק בין בסיס חיל הים האיראני הסמוך בבנדר ג'אסק לאזור התקרית הוא כ-140 ק"מ ויתכן והכוח שביצע את החבלה נעזר גם בספינת סוחר איראנית שהוסבה כ"ספינת אם" לצורך המשימה לצד סירות קומנדו מהירות שהובילו את הצוללנים עם מתקני החבלה בחסות חשכת הלילה עוד בטרם יעלה אור ראשון. במסגרת התחקיר נעשה שימוש באפליקציית מעקב אחר אניות במטרה לזהות ספינות סוחר איראניים שאולי סייעו למבצע החבלה ואכן זוהו לפחות שלוש ספינות סוחר שחלפו בסמוך לזירת החבלה ויכלו לשמש כעזר לכוחות קומנדו איראניים או כוחות נתמכים אחרים שהגיעו מאחד מנמלי בסיס חיל הים האיראני או מכיוון הים האדום.

בסיס חיל הים בג'אסק מוכר כבסיס המארח ספינות עזר לעבודות צלילה תת ימיות וצוללות ננסיות המיוצרות באיראן ויכולות להוביל צוללנים מהקומנדו הימי של משמרות המהפכה. בבסיס פועל גם מערך כטב"ם היכול לסייע באיסוף מודיעין.  הבסיס נקשר גם לפעילות האיראנית בזירת תימן. אותה פעילות מתבצעת גם באמצעות ספינות מטען. אחת מהן היא ספינת הצובר האיראנית המוכרת בשם "Saviz", העוגנת כבר משנת 2016 אל מול חופי תימן ומשמשת בסיס לוגיסטי קדמי לסירות נפץ מהירות של הקומנדו הימי האיראני שהופעלו  באמצעות שלט מרחוק נגד כלי שיט סעודיים ומתקני חוף.

במסגרת הניטור זוהתה ע"י הבלוג גם ספינת עזר למשימות צלילה מיוחדות – DSV שנצפתה ב-15 במאי בדרכה מאזור התקרית  אלעבר בסיס חיל הים האיראני "בנדר ג'אסק" שבו עוגנות ספינות עזר, סירות מהירות וצוללות ננסיות איראניות מדגם "גאדיר".

במסגרת התחקיר בוצע גם ניטור תמונת לוויין עדכנית של בסיס הקומנדו הימי האיראני באי אבו מוסא המצוי במרכז מייצרי הורמוז. בניטור לא זוהתה פריסה של כלי שייט או אמצעים חדשים.

ספינת עזר למשימות צלילה מיוחדות – DSV נצפתה ב-15 במאי בדרכה מאזור התקרית לכיוון בסיס חיל הים האיראני בבנדר ג'אסק ובו עוגנות ספינות עזר, סירות מהירות וצוללות ננסיות איראניות מדגם "גאדיר".

Comments are closed.