אינטלי טיימס

מה מסתתר מאחרי תקיפת ש.ת. הצבאי הלילה בסוריה?

932

אתמול הותקף ולא בפעם הראשונה, שדה התעופה הצבאי הסורי T4 היושב בסמוך לתדמור. בשנים האחרונות משמש הבסיס גם לאירוח מערכים אוויריים של משמרות המהפכה האיראניים אולם לאחרונה החלו אלו להעתיק לבסיס גם את המערך הלוגיסטי של "כוח קודס" שהיה פרוס עד עתה בשורה של מבנים ומחסנים בשטח ש.ת. הבינלאומי בדמשק.

לפי המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, חמישה חיילים נהרגו בתקיפה אמש (רק שלושה זוהו כסורים) ואחרים נפצעו. בתקיפה הושמדו, עפ"י הדיווחים, מערכי אמל"ח ועוד כמה מבנים.  בפברואר 2018 הותקף בבסיס האנגר מרכזי שבו הקימו האיראנים טייסת של מזל"טים מתקדמים. אחד מהם חדר קודם לכן לשטח ישראל.

בשנים האחרונות משמש השדה הסורי גם לאירוח כוחות רוסיים (טייסות קרב) ואיראניים (מערכות נ"מ, כלי טיס בלתי מאוישים וכוחות מיליציה). הרוסים משתמשים בעיקר ברחבות המטוסים בחלקו המזרחי של הבסיס ואילו האיראנים אימצו לעצמם את שני האנגרים המרכזיים ושורה של דת"קים בשטח המערבי של הבסיס.

את הדת"קים הסבו האיראנים כמחסני אמל"ח ובמקביל ניסו לפרוס בבסיס גם מערכים אוויריים ובהם טייסות מזל"ט ומערכות מתניידות של הגנה אווירית מתוצרתם במטרה לבחון את יעילותם אל מול מטוסי חיל האוויר הישראלי כמו גם להגן על ציר האספקה הקרקעי שהחל לפעול בין עיראק לדמשק.

בשנה האחרונה, החלו האיראנים גם להעתיק לבסיס T4 את מוקד פעילותם הלוגיסטי מש.ת. הבינלאומי של דמשק. ביטוי למהלך זה היה ניתן לזהות בנחיתתם של מטוסי המטען האיראניים הגדולים מדגם 747 שעד כה ידעו לנחות ולפרוק מטענים רק בש.ת. הבינלאומי של דמשק. ההחלטה להעתיק את המערכים הלוגיסטיים מדמשק נבעה ממספר סיבות ובהן: תקיפות ישראליות חוזרות ונשנות כנגד מטענים ומחסנים בשדה, לחץ רוסי שנועד לדחוק את האיראנים וסיום המלחמה האזרחית והצורך של סוריה לחדש את הפעילות התיירותית והמסחרית מבלי שהבסיס יהפוך מדי חודש, יעד לתקיפות.

תיעוד וידאו מתצפית צבאית סמוכה:

 

Comments are closed.