אינטלי טיימס

נא להכיר: יחידת ההברחות החשאית "140" של "כוח קודס"

1,791

כשגורם מודיעין מערבי מעוניין לחשוף מידע, הוא עושה זאת לעיתים דרך התקשורת. במרחב סוריה ואיראן אלו בדר"כ אתרים אופוזיציוניים או "מודיעיניים" עלומים.

אחד מהם הוא אולי גם אתר אינטרנט בשפה הערבית המציג עצמו כפלטפורמה לחשיפת ידיעות של פיקוד המרכז של צבא ארה"ב במזה"ת (USCENTCOM). לפיקוד מרכז שורה של אינטרסים אזוריים ובהם אזור הים האדום, המפרץ הפרסי ודרום האוקיינוס ההודי. האתר ניזון גם מראיונות עם אנשי מחקר העוסקים בנושאים אסטרטגיים בזירות העניין במזה"ת.

לפני מספר ימים דיווח האתר, מפי מקורותיו, כי "יחידה 190" (שנחשפה בישראל ע"י הבלוג בפב' 2015) המרכזת את מערך הברחות האמל"ח של "כוח קודס" ומשמרות המהפכה אינה היחידה וכי קיימת לצידה יחידה חשאית במיוחד המסתתרת תחת מספר יחידה "140".

ההבדל בין שתי היחידות הוא המרחב ורמת הסיכון. בעוד יחידה 190 עוסקת במבצעים גלובליים להברחת טכנולוגיות ואמצעי לחימה באמצעות שינוע ימי או אווירי הרי שיחידה 140 מנהלת מבצעים עם מסוכנות גבוהה, ברובם במרחב הימי, תוך שימוש באמצעים בלתי קונבנציונאליים לצורך העברה חשאית של פעילים חשובים למדינות שבהן היא מנסה להשיג דריסת רגל.

היחידה מטפלת גם בכל הקשור להעברת טכנולוגיות רגישות או מסוכנות כדג' מוקשים, מזל"טים, מערכות מעקב וחישה, ראשי נפץ וערכות דיוק לטילים בליסטיים. הבלוג מרחיב ומציין כי חלק מפעולות היחידה כפי שמצייר האתר נחשפו במהלך מבצעיה מול מדינות עניין במפרץ הערבי כדג' בחריין וכוויית ובים האדום מול תימן. במקרים אלו נעשה שימוש בכלי שייט ייעודיים תוך סיוע מבצעי של אנשי הקומנדו הימי האיראני.

אחת מאותן דוגמאות היא של ספינת המטען "SAVIZ" העוגנת זה מספר שנים סמוך לחופי אריתריאה. במהלך 2013 התברר לכוחות הקואליציה כי הספינה של חברת הספנות הממשלתית האיראנית IRISL מסוג "צובר" משמשת בפועל כ"בסיס ימי קדמי" למבצעי הברחת אמצעי לחימה מאיראן לחות'ים בתימן ומבצעי חבלה כנגד ספינות סעודיות באמצעות ספינות מהירות שתפעלו אנשי הקומנדו הימי.

במקרה אחר עצר חיל הים של בחריין שתי ספינות איראניות עמוסות חומרי נפץ המשמשים לייצור חומרי נפץ, רובי קלצ'ניקוב, אקדחים, נפצים, מוקשים ורימונים ואף טילי נ.ט שנלכדו במפרץ הפרסי ויועדו לתאי טרור שפרסה איראן במדינה בסיוע החיזבאללה.
.

Comments are closed.