אינטלי טיימס

הסיפור המלא: כך נרקם באיראן מבצע תקיפת מתקני הנפט בסעודיה

4,494

הבלוג "אינטלי טיימס" ניתח את כל המידע שנחשף עד כה ובמרכזו גם דו"ח המודיעין שנאסף והוצג כעת על ידי אנשי המועצה הלאומית של האופוזיציה האיראנית. כל אלו מאפשרים כעת לשרטט את התמונה המודיעינית המלאה מאחורי ניהול המבצע האיראני לתקיפת מתקני הנפט בסעודיה, מרגע ההוראה ממשרד המנהיג העליון ועד לאופן הביצוע של זרוע האוויר של משמרות המהפכה.

תקיפת מתקני הפקת הנפט בערב הסעודית בשדה אבקייק ושדה ח'ורייס של עראמקו הסעודית, אירעה ב-14 בספטמבר 2019 בסביבות 04:00 בבוקר. פיצוצים במתקני הפקת הנפט הביאו להשבתתם ולהפחתה דרמטית של ייצור הנפט הסעודי בטווח המידי. מיד לאחר התקיפה פרסמו החות'ים בתימן הצהרה בה לקחו אחריות על התקיפה, וטענו שהיא בוצעה בידי עשרה כלי טיס בלתי מאוישים אולם העדויות מכוויית, המרחק הרב בין תימן לאתרי התקיפה וכן רמת הדיוק העלו מיד הערכה כי התקיפה בוצעה למעשה מאזור גבול איראן-עיראק.

גורמים במערב האשימו בימים הראשונים שלאחר התקיפה את איראן כמי שעומדת מאחורי שיגור המל"טים או הטילים המונחים שבאמצעותם בוצעה המתקפה. הערכה זו התבססה גם על חלקי טילי השיוט האיראניים שנמצאו באתרים שהותקפו.

הבלוג "אינטלי טיימס" היה הראשון לזהות כי התקיפה בוצעה מאחד מבסיסי ח"א האיראני במחוז ח'וזסתאן – אוטונומיה בשליטה איראנית שבירתה היא אהוואז וכי בתקיפה נעשה שימוש בטילי שיוט בגרסת פיתוח מסוימת של טיל ה"סומאר" האיראני.

כעת, כבר ניתן לתאר באופן כרונולוגי את ההתרחשויות, מרגע שהוחלט במשרד של עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן על התקיפה ועד שבוצעה על ידי צוותי זרוע האוויר של משמרות המהפכה.

האמצעים:
את עיצוב הטילים והמל"טים התוקפים שבהם השתמשו האיראנים, במתקפה ב- 14 בספטמבר על מתקני נפט הסעודים, תכננו מהנדסי מחלקת האווירונאוטיקה של אוניברסיטת "האימאם עלי" של משמרות המהפכה המרכזת את תחום המחקר הטכנו-צבאי של איראן. באוניברסיטה פועלת גם המחלקה לפיזיקה גרעינית שבראשה עומד ראש תוכנית הגרעין החשאית של איראן.

את הייצור של הטילים' שזכו באיראן לשם 'יע-עלי' ובתימן לשם 'ק'ודס1', ביצעה חברת "תעשיות תאמן-עולמה" השוכנת באזור "תוכנית 4 " במתחם של הבסיס הצבאי פרצ'ין הממוקם ממזרח לטהראן. מדובר בטילי שיוט המבוססים על הפיתוח המקורי של טילי 'הסומאר'.

ההחלטה:
ההוראה על תקיפת מתקני הנפט הסעודים יצאה במשרד המנהיג העליון של איראן וקדם לה המשבר הכלכלי שנגרם לאיראן בעקבות הסנקציות האמריקאיות על איראן ובעיקר על ייצוא הנפט של איראן.
המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן (SNSC) התכנסה לדון באפשרויות לתקיפה בישיבתה מיום ה- 29 ביולי 2019 . לישיבה המיוחדת העוסקת ב"מבצעי חוץ" השתתפו גם הנשיא חסן רוחאני ושר החוץ מוחמד ג'וואד זריף.
בישיבה נכחו קציני צבא שאינם חלק מישיבות המועצה והובאו במיוחד לצורך ההצגה המבצעית של המבצע:

1. האלוף גולם עלי רשיד, מפקד המטה הצבאי המבצעי הגבוה ביותר באיראן, האחראי על התיאום המבצעי בין כל הכוחות המזוינים של איראן כולל משמרות המהפכה והכוחות המזוינים הסדירים.
2. רב אלוף חוסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה.
3. רב אלוף קאסם סולימאני, מפקד "כוח קודס".
4. אלוף אמיר-עלי חג'יזדה, מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה.

לאחר תכנון מבצעי פרטני, העבירה המועצה ב-31 ליולי את התוכנית לאישורו הסופי של חמנאי. חמינאי הורה למפקד המטה הצבאי המבצעי של משמרות המהפכה ולתא"ל חג'יזדה להתחיל ביישום התוכנית.

פריסת התשתיות ההתקפיות:
תא"ל מוחמד פללה, ראש משל"ט המבצעים של זרוע האוויר של משמרות המהפכה, מונה להוביל את יישום המבצע. את המבצע ליוו פיזית גם אל"מ מחמוד בג'רי קזמבאד, מפקד מערך הטילים ואל"מ סייד אג'ג'אני, מפקד מערך המזל"ט של זרוע האוויר של משמרות המהפכה. המטה המבצעי מוקם בבסיס דסטווארה (2) שבצפון מערב טהראן) והמטה הטקטי בראשותו של תא"ל מוחמד פללה (ח), נפרס ב-7 בספטמבר (שבוע לפני הפיגוע) בבסיס אומיידיה (4) הנמצא בדרום מחוז ח'וזסטן, הסמוך לגבול עם עיראק. בסיס ח"א אומיידייה משמש בשיגרה כש.ת. צבאי ובסיס הגנה אווירית. כעת שימש לפריסת צוותי מערך שיגור הטילים והמל"טים של משמרות המהפכה. צוותים אלו הגיעו מבסיסי ח"א בטהראן ומבסיס ח"א מחשהאר (3) הסמוך.

ליל התקיפה:
על פי דיווחים שנאספו ע"י פעילי האופוזיציה האיראנית, בערב התקיפה הועמדו כל כוחות משמרות המהפכה (IRGC) בכוננות מלאה. ב-14 בספטמבר 2019 לקראת השעה 04:00 בבוקר ניתן אישור הירי לצוותים האיראניים ואלו החלו בשיגור משולב של טילי שיוט ומל"טים מתאבדים.

ברשת CNN דווח כי הטילים (שעברו מרחק של כ-650 ק"מ) חלפו דרך המרחב האווירי של כוויית בטרם החרידו פיצוציהם  את מתקני הפקת הנפט של חברת "עראמקו" בשדות הנפט אבקייק וח'ורייס. למחרת, כבר דווח כי ארצות הברית זיהתה בדרום איראן, בקצה הצפוני של המפרץ את האתרים שמהם שוגרו טילי השיוט וכלי הטיס הבלתי-מאוישים שתקפו את מתקני הנפט בערב הסעודית. בכיר אמריקני אמר ל-"ABC" כי איראן שיגרה קרוב ל-12 טילי שיוט ויותר מ-20 מזל"טים מתאבדים.

בכוננות להמשך:

צוותי המזל"טים שהועברו מבסיס מחשהאר, חזרו לבסיסו מספר ימים לאחר המבצע. עם זאת, חלק מאנשי הצוות הללו נשארו עדיין בבסיס הפריסה. לפני כשבוע הגיע לידי אנשי האופוזיציה האיראנית, מידע ולפיו צוות מפיקוד הטילים של זרוע האוויר נפרס מחדש ב- 22 בספטמבר 2019 בבסיס אומיידייה. למרות שאין עדיין מידע על כוונותיו, נראה כי מדובר ב"כוח תגובה" למקרה וסעודיה או ארה"ב יחליטו להגיב בתקיפה משלהם.

תיעוד התקיפה:

 

 

Comments are closed.